avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate psih

Activitate psih

Am achizionat materiale pt. cabinet (psihologic) din strainatate. Factura este in limba germana, iar sumele in euro. Pot introduce factura la cheltuieli?
Răspuns la discuția impozit 2010 - pfa
Ellise a scris:

@psih - Mergeti la Administratia Financiara si depuneti Declaratia 200 privind veniturile pe care le estimati pentru anul in curs. Declaratia se poate descarca gratuit de pe site-un ANAF si se depune in 2 exemplare. Pe baza acestei declaratii Administratia Financiara emite Decizia de impunere in care se precizeaza atat impozitul de achitat cat si termenele de plata.

@dorelushu: Eu stiam ca CIF-ul se obtine de la Administratia Financiara, nu de la Registrul Comertului. Eu de acolo l-am obtinut!


Multumesc pt. raspuns! Mi-am depus la Adm Financiara declaratiile, iar a doua zi dupa ce am scris acest mesaj pe forum mi-a venit acasa decia de impunere:D. Problema e ca am declarat cam mult, iar impozitul este destul de mare , iar cheltuielile deductibile putine. Am inteles de la alte persoane care au cabinete sau p.f.a. ca nu se mai pot modifica aceste declaratii si ca diferenta de impozit nu se mai restituie. #-o D-voastra ce stiti?
Buna ziua,
Luna aceasta am finalizat actele pentru infiintarea unui cabinet de psihologie, inclusiv obtinerea C.I.F. Impozitul pt. anul 2010 se plateste anticipat? In caz afirmativ, pana la ce data?
Cu respect!
La infiintrea unui cabinet psihologic este obligatorie existenta unui patrimoniu initial/ capital social?