avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate dros

Activitate dros

Răspuns la discuția PFA consultanta
Multumesc!

si pana la urma cum ar fi de recomandat in situatia mea: ca platitor sau neplatitor de TVA ?
Răspuns la discuția PFA consultanta
Inregistrarea in scopuri de TVA si in ROI este OBLIGATORIE in cazul meu (ca PFA facturez servicii de consultanta catre un concern german de ca. 4-6 ori pe an, valoare totala sub 35.000 Euro/an)?

Am si alte optiuni la inregistrare?
Discuție PFA consultanta
Doresc sa infiintez un PFA cu activitate principala consultanta pentru firme straine din UE. Cum ar trebui sa inregistrez fiscal PFA-ul, daca cifra de afaceri anuala este sub plafonul de 35000 Euro ? Cu declarare de TVA ? Este nevoie sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari ?
Bun, dar de ce sunt incadrat atunci numai cu salariul minim brut pentru sistemul bugetar? Cum se face diferentierea intre un absolvent de studii superioare cu licenta, incadrat pe un post care are prevazute studiile superioare si un muncitor necalificat ?
Daca cei doi din exemplul de mai sus se angajeaza in aceeasi zi din ianuarie 2010 si nu beneficiaza de nici un fel de sporuri de vechime, de conditii vatamatoare, etc., cum se face diferentierea la incadrare ??
Bun 705 RON, dar indicii de ierarhizare din L 330/2009 nu se aplica ?
Da 330/2009, dar mi se invoca faptul ca grila de salarizare cu coeficientii de ierarhizare aferenti nu se poate aplica inca. Mi se explica ca nivelul de salarizare a fost stabilit conform Legii 154/1998, care din informatiile mele este/a fost abrogata la data angajarii mele, respectiv 22 ianuarie 2010.
Sunt absolvent de studii superioare, promotia 2009/2010, cu licenta, si sunt nou angajat, primul loc de munca, intr-o institutie bugetara, incepand cu luna IANUARIE 2010, pe o pozitie care prevede studii superioare. Salarizarea a fost stabilita la 600 RON/luna.
Intrebare: care este cadrul legal in vigoare dupa care se stabileste nivelul meu de salarizare, pentru a verifica corectitudinea nivelului de salarizare acordat ?