avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA consultanta
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA consultanta

Doresc sa infiintez un PFA cu activitate principala consultanta pentru firme straine din UE. Cum ar trebui sa inregistrez fiscal PFA-ul, daca cifra de afaceri anuala este sub plafonul de 35000 Euro ? Cu declarare de TVA ? Este nevoie sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari ?
Ultima modificare: Duminică, 27 Mai 2012
dros, utilizator
Cel mai recent răspuns: olden , utilizator 20:23, 28 Mai 2012
s a marit plafonul de neplatitor de tva la 65.000 de euro, dar dvs. trebuie sa va intregistrati la finantate deoarece realizati servicii intracomunitare asta nu inseamna ca sunteti platitor de tva in Romania,succes!
olden a scris:
s a marit plafonul de neplatitor de tva la 65.000 de euro

Plafonul de scutire de TVA nu s-a majorat inca la 65000 de euro.
www.avocatnet.ro/content/art...

@dros
Pentru inregistrarea in scopuri de TVA si in R.O.I. puteti afla mai multe de aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Luni, 28 Mai 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Inregistrarea in scopuri de TVA si in ROI este OBLIGATORIE in cazul meu (ca PFA facturez servicii de consultanta catre un concern german de ca. 4-6 ori pe an, valoare totala sub 35.000 Euro/an)?

Am si alte optiuni la inregistrare?
INREGISTRARE CA PLATITOR DE TVA IN ROMNAIA NU , DACA OPTATI CA NEPLATITOR DE tva.

INREGISTRAREA IN REGISTRUL OPERATORILOR INTRACOMUNITARI da.
Ultima modificare: Luni, 28 Mai 2012
olden, utilizator
Multumesc!

si pana la urma cum ar fi de recomandat in situatia mea: ca platitor sau neplatitor de TVA ?

Alte discuții în legătură

Registrul op. intracomunitari Marius Mihai Marius Mihai Pentru PFA neplatitor de TVA , cu sediul in Romania, care efectueaza servicii de consultanta in beneficiul unei firme platitoare de TVA din Germania, este ... (vezi toată discuția)
Trebuie depusa d301? sevenx sevenx Buna ziua, Un SRL neplatitor de TVA face o achizitie intracomunitara (fara a fi inregistrat in ROI intrucat valoarea achizitiei este sub 10000E) in luna ... (vezi toată discuția)
Inscriere in registrul operatorilor intracomunitari roxana_c_09 roxana_c_09 Buna ziua, Sunt traducator PFA neplatitor de TVA si pentru a colabora cu diverse birouri din UE mi s-a cerut un nr de TVA. Din cate am inteles, pentru a ... (vezi toată discuția)