avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate alfonso

Activitate alfonso

Bună ziua,sunt într-o situație în care nu vad o rezolvare am contractat o firmă autorizata ANRE pentru a mă conecta la rețeaua națională de gaze am făcut toate demersurile pentru aprobări contractul a fost făcut în august 2019 anul acesta in august mi-au cerut toți banii pentru lucrarea de racordare firma a început lucrarea fiind finalizată în proporție de 70% după care liniște la telefon nu mai răspund la sediul firmei nu mai e nimeni am contactat firma Distrigaz Sud rețele iar răspunsul a fost că cei cu care am contract mai trebuie să facă o cerere la Distrigaz pentru o programare de racordare dar ei nu mai sunt de găsit și în situația mea mai sunt și alte persoane care au aceeași problema deci am rămas și cu banii dați și fără gaze. Când am achitat toată suma mi-au promis că nu vom sta in frig și vom avea gaze până la începutul sezonului rece.
buna ziua,am o problema la care nu gasesc rezolvare,am o fata in varsta de 18 ani si jumatate era eleva in clasa a XI a la liceu a ramas insarcinata si fara stirea noastra a plecat cu prietenul ei in Turcia,dupa doua luni a nascut acolo,el a plecat la munca fara contract,acum dupa ce am luat legatura cu ei am aflat ca trebuie sa plateasca spitalizarea,dupa ce copilul a avut ceva complicatii,am fost la cnas si mi sa zis ca ea trebuia sa plece cu declaratia de asigurat de la bun inceput acum nu se mai poate face nimic,ea e inca in spital si ce sa va intampla incontinuare pentru ca spitalul nu o externeaza pana cand nu plateste spitalizarea in valoare de 3000 de euro,nu stim ce sa mai facem ,va rog din suflet poate aveti idee sa ne spuneti ce putem face. Va multumim din suflet !
buna ziua,am o problema la care nu gasesc rezolvare,am o fata in varsta de 18 ani si jumatate era eleva in clasa a XI a la liceu a ramas insarcinata si fara stirea noastra a plecat cu prietenul ei in Turcia,dupa doua luni a nascut acolo,el a plecat la munca fara contract,acum dupa ce am luat legatura cu ei am aflat ca trebuie sa plateasca spitalizarea,dupa ce copilul a avut ceva complicatii,am fost la cnas si mi sa zis ca ea trebuia sa plece cu declaratia de asigurat de la bun inceput acum nu se mai poate face nimic,ea e inca in spital si ce sa va intampla incontinuare pentru ca spitalul nu o externeaza pana cand nu plateste spitalizarea in valoare de 3000 de euro,nu stim ce sa mai facem ,va rog din suflet poate aveti idee sa ne spuneti ce putem face. Va multumim din suflet !
Buna ziua am o intrebare la care nu pot gasi un raspuns,calcularea cas-ului si a impozitului se face la pensia integrala sau la ce depaseste 750 ron,respectiv 1000,mentionez ca eu am o pensie de 1500 si opririle se fac la pensia integrala.

va multumesc
as dori sa stiu care este perioada minima de cotizare la grupa a 2 a de munca pentru a fi recalculata pensia conf. legii 263/2010

va multumesc
Răspuns la discuția recuperare garantie
Cerere am depus la societate,in ziua cand am primit carnetul de munca incheiat,asta fiind in 2009 luna octombrie.As putea sa sesizez aceasta problema la directia muncii pe raza caruia apartine societatea ?
am lucrat la o firma in Bucuresti intre anii 2007-2009,pe perioada activitatii mele firma a deschis un cont la o banca avand scop oprirea unui fond de garantie a tuturor angajatilor.Am verificat ulterior daca exista contul respectiv pe numele meu la o filiala a bancii in orasul meu respectiv in Braila,el exista si cei de la banca mi-au spus ca nu se poate debloca contul decat cu acordul societatii respective,dar acum intervine problema am facut cateva drumuri la Bucuresti,am contactat telefonic conducerea societatii pentru a-mi debloca contul insa acelasi raspuns il primesc mereu `` Nu avem acum timp si de tine ``.Cum as putea rezolva aceasta problema ?

Va multumesc !#-o
Răspuns la discuția recuperare garantie
Va multumesc !=D>
am lucrat la o firma in bucuresti din 2007 pana in 2009,la care am fost obligati sa semnam cateva documente bancare, prin care ne dadem acordul sa se opreasca o anumita suma de bani, drept garantie,acolo era stipulat ca acea suma nu poate fi retrasa decat cu acordul ambelor parti.Dupa ce am plecat de la acea societate mi sa spus ca imi voi putea retrage acea garantie deoarece pe perioada contractului de munca nu am adus nici un prejudiciu societatii respective.Din 2009 si pana in prezent nu-mi pot ridica garantia deoarece conducerea societatii imi spune de fiecare data ca are altceva mai important de facut decat sa-si dea acordul la banca in privinta mea.Am fost la banca iar ei mi-au adeverit ca acel cont exista dar nu poate sa faca nimic decat cand societatea isi va da acordul.Mentionez ca eu locuiesc in Braila si ca sa fac drumuri la nesfarsit la Bucuresti pentru a auzi aceasi varianta ,nu cred ca normal.Intrebare e cum as putea sa procedez sa deblochez acel cont., Va multumesc !


:sorry:
am lucrat la o firma in bucuresti din 2007 pana in 2009,la care am fost obligati sa semnam cateva documente bancare, prin care ne dadem acordul sa se opreasca o anumita suma de bani, drept garantie,acolo era stipulat ca acea suma nu poate fi retrasa decat cu acordul ambelor parti.Dupa ce am plecat de la acea societate mi sa spus ca imi voi putea retrage acea garantie deoarece pe perioada contractului de munca nu am adus nici un prejudiciu societatii respective.Din 2009 si pana in prezent nu-mi pot ridica garantia deoarece conducerea societatii imi spune de fiecare data ca are altceva mai important de facut decat sa-si dea acordul la banca in privinta mea.Am fost la banca iar ei mi-au adeverit ca acel cont exista dar nu poate sa faca nimic decat cand societatea isi va da acordul.Mentionez ca eu locuiesc in Braila si ca sa fac drumuri la nesfarsit la Bucuresti pentru a auzi aceasi varianta ,nu cred ca normal.Intrebare e cum as putea sa procedez sa deblochez acel cont., Va multumesc !:sorry: