avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS si impozitarea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS si impozitarea pensiei

Buna ziua am o intrebare la care nu pot gasi un raspuns,calcularea cas-ului si a impozitului se face la pensia integrala sau la ce depaseste 750 ron,respectiv 1000,mentionez ca eu am o pensie de 1500 si opririle se fac la pensia integrala.

va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:11, 16 Martie 2011
CASS-ul se calculeaa la pensia intreaga, impozitul numai la ceea ce depaseste 1000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit in ro pentru pensie din strainatate siny siny Buna, Sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate, tara UE, si intentionez sa ma mut in Romania. Primesc pensie de vaduv si am varsta de 49 ani. ... (vezi toată discuția)
Cass din venituri din chirii pensionar dariad dariad Va rog o lamurire! Cum se calculeaza CASS, in cazul veniturilor din chirii, in cazul unui pensionar, care deja plateste aceasta contributie de sanatate din ... (vezi toată discuția)
Impozit pensie leusan leusan Va rog un sfat, Care este procentul pentru care se calculeaza impozitul la pensiile peste 750 lei.Respectiv la o pensie de 1900 lei? (vezi toată discuția)