avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate gabyioio

Activitate gabyioio

comisionul este de 1%. rambursarea se poate face oricand. scrie ca in cazul rambursarii partiale, dobanda se recalculeaza pt ratele ramase. daca eu achit soldul de acum, de 6300, inseamna ca nu mai raman rate la care sa recalculeze dobanda. pentru ca altfel, cu dobanda cu tot, suma totala reesalonata de plata este de 12000. daca eu rambursez acum, nu mai platesc si dobanda, nu? multumesc!
Buna seara!
Problema mea este urmatoarea: in iulie, fiind in pana de bani, am facut o refinantare a unui credit. Mai aveam de platit vreo 70 de milioane. Acum, dupa refinantare, soldul curent al creditului este de 6300 lei, dar la sfarsitului perioadei de creditare, cu dobanzi cu tot, va di 12000 lei. Daca eu acum am banii necesari si vreau sa lichidez creditul, voi plati 6300, soldul, sau 12000 cat e la sfarsitul perioadei?

Multumesc!
Discuție zid hotar
Buna ziua!
Intre mine si vecinii mei nu exista gard, este o constructie, zidul ei fiind hotarul de 40 de ani. Intre timp ne-am certat cu vecinii iar acel zid sta sa cada. Am vrea sa-l reconstruim insa ei nu ne lasa sa punem piciorul la ei in curte. Ne e imposibil sa construim, sa turnam ciment doar pe o parte. Exista cumva vreo posibilitate? Am vreun drept prin care sa pot rezolva problema?
Eu. Adica tata. Bunica murise la momentul acela.
Buna ziua!

De 30 de ani folosim o gradina (gradina casei) ai caror proprietari nu suntem noi. Problema e in felul urmator: acum 30 de ani, proprietarul de atunci ne-a dat-o (in sensul ca ne-a facut-o cadou) fara vreun act. A spus ca din momentul acela o putem folosi fara probleme si ca nu ne-o va cere vreodata inapoi.
In anul 1996, prin legea 18, o ruda de-a mea si-a revendicat terenurile de la mama lui(si bunica mea) incluzand si aceasta portiune de pamant (nu stiu prin ce mijloace, nu intrebati, acest teren nu a avut vreodata vreo legatura cu mama lui...). Eu aveam un deces in familie, eram tanara, nu stiam despre ce este vorba. Aceasta ruda mi-a spus ca am de luat 1ha de la bunica mea, m-a dus la notar si m-a pus sa semnez. NU am citit ceea ce am semnat. Acum, gasind actul imi dau seama ca era un act de partaj voluntar prin care ruda m-a pus sa semnez ca primesc acel ha de la bunica iar restul terenurilor retrocedate ii ramaneau lui. Nu e nicio problema, nu imi trebuiau acele terenuri. problema e ca gradina pe care eu o folosesc este trecuta acolo ca retrocedata si ii ramane lui desi nu avea cum s-o retrocedeze.
Acest act afecteaza cumva dobandirea dreptului prin uzucapiune? Am martori ca folosesc aceasta gredina de 30 de ani, de cand ea apartinea adevaratului proprietar. Stiu ca eu prin acel act de partaj am renuntat la ea, dar ea nu avea ce cauta in acel act. Stiu si ca as putea rasturna acel act dar e nevoie de timp si bani. Cum ramane cu uzucapiunea? Ma pot folosi de acest lucru?

Multumesc!
Răspuns la discuția amenda circulatie
va rog, spuneti-mi, va fi obligat casierul sa plateasca drept sanctiune ca nu a recuperat banii de la mine? sau asta spun ei doar ca sa recupereze banii? pt ca nu am vazut nicio lege in care sa scrie asa ceva.
Răspuns la discuția amenda circulatie
va multumesc pt raspunsuri!
am o amenda mai veche, de vreo 4 ani, si una primita aseara. mi-a spus o angajata a primariei sa nu astept sa se prescrie pt ca va fi obligat casierul care nu a 'fost in stare' sa recupereze amenda de la mine sa o plateasca din buzunar.
asa e? asta e nelamurirea mea.
prin prescrierea amenzii se intelege anularea ei, nu?
am vreo doua amenzi si mi s-a spus sa nu astept sa se prescrie ca in cazul asta, casierul de la primarie care nu a incasat amenda respectiva o va plati din buzunar.
asa e?
in cazul asta nu vreau sa plateasca un om nevinovat pt mine...
dar in lege nu am gasit asa ceva.
ma puteti lamuri?

multumesc!
nu, nu ma incadrez in lege, asta stiu sigur. ceea ce nu stiam era daca pot cotiza pana la 12 luni.
va multumesc pt raspuns!
de pe 30 iulie 2009 am fost insotitor cu carte de munca pt mama mea paralizata. pe 6 iunie 2010 mama a plecat dintre noi...
intrebarea mea este daca pot face ceva sa primesc somaj, avand in vedere ca traim din cateva sute de lei pe luna. este posibil sa platesc acea cotizatie- care stiu ca era in jur de 100 de lei lunar- pana se face un an? inca nu mi-au incheiat cartea de munca. pot face aceasta cotizatie?

multumesc!