avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate ioana07

Activitate ioana07

In anul 2012 am avut o conventie civila. Angajatorul nu vrea sa-mi elibereze adeverinta cu taxele retinute si virate, defalcate pe fiecare categorie in parte. Adeverinta imi este necesara la ANAF. Cum pot obtine aceasta adeverinta?
Am doua contracte de colaborare .Pentru veniturile realizate trebuie sa depun fisele fiscale?
Certificatul de concediu medical se acorda de catre medicul curant la externare.Data acordarii este aceeasi cu data externarii.Dar daca din diverse motive data acordarii este mai mare decat data externarii, este legal?
In cursul anului 2010 am lucrat 182 ore suplimentare pe care le pot dovedi cu pontaje,grafice si condica prezenta.Mai am posibilitatea ca in 2011 aceste ore suplimentare sa fie compensate cu ore libere platite?Mentionez ca lucrez in spital.
Răspuns la discuția Ore suplimentare neplatite
Pot dovedi cu grafice de lucru si pontaje.
Sunt asistenta medicala si lucrez in spital.Datorita lipsei de personal am lucrat ore suplimentare care nu au fost platite si nici libere nu s-au acordat.Cu cati ani in urma pot cere drepturile salariale pentru aceste ore suplimentare? Ce sanse de castig am?