avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate criss1122

Activitate criss1122

As vrea sa stiu daca la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului intra si tichetele de masa.
Buna seara.
In urma cu doi ani am inchiriat un spatiu comercial unei societati sa isi poata desfasura activitatea. Atunci am stabilit un pret , dar dat faptu ca a venit criza am mai lasat la pret, semnand un act aditional pe o perioada de 6 luni.
Acum societatea respectiva vrea sa mai scada iar pretul , dar nu mai sunt de acord.
In contract se stipuleaza ca :
-chiria va fi negociata dupa 5 ani de la incheierea prezentului contract prin act aditional.
-denuntarea contractului de catre locatar poate avea loc pe baza unei notificari remise celeilete parti cu minim un an inainte.
Acum ei ameninta ca daca nu scad chiria va fi nevoita sa isi caute alt spatiu In aceste conditii dac arenunta ei nu ar trebui sa imi dea banii pe un an ?
ce pot faca sa nu fiu nevoita sa scad pretul atata timp cat ei au acceptat ca negocierea sa se faca la 5 ani?
Răspuns la discuția act de identitate
Asa stiu si eu ca daca pasaport nu ti se cere si cartea de identitatea nu ar avea rost pt ca turcia nu e in UE, si oricum merg cu autocarul deci am doar verificarile la vamala ei
Buna ziua decurand m-am casatorit si mi-am schimbat numele de familie , mai exact am pastrat numele meu si am luat si numele sotului . Buletinele le-am schimbat dar pasapoartele nu .Vrem sa mergem in Turcia, credeti ca ar fi vreo problema la vama atata timp cat ni se cere doar pasaportul?
Multumesc frumos
Daca s-a facut un contract de vanzare cumparare cu dovada platii si cu clauza de uzu fruct intre partinti si un copil. Ce sanse are celalalt copil sa atace contractu si sa castige . Contractul poate fi atacat in timpul vietii parintilor si dupaia?
Bunul dobandit inainte de casatorie este bun propriu . Credeti ca ar mai trebui facut un contract prenuptial in aceste conditii?
Răspuns la discuția contact de vanzare cumparare
actul propriu zis de vanzare nu s-a realizat inca urmeaza sa se faca marti
Dati-mi un sfat in privinta asta
Răspuns la discuția contact de vanzare cumparare
In conditiile in care tatal s-a razgandit si nu vrea sa mai apara pe actul de vanzare cumparare dovada platii ( transfer bancar desi acesta s-a realizat), si el si-a prrimit banii, aceste chitante de depunere, in contul lui le putem folosi mai tarziu in cazul in care fratele meu ataca acest act?
El s-a razgandit intre timp desi dovada platii a fost realizata. Ce pot face in aceste conditii. Actul propriu siz urmeaza as fie incheiat in 2 zile. Credeti ca ar trebuui sa fac un act de imprumut cu o alta persoana sa ma pot justifica?
Multumesc tare mult.
In conditiiule in care un client a ridica bani de la o banca si uita acest lucru, el cere expertiza grafologica la politie, iar un urma expertizei se dovedeste ca el a fost cel care a ridicat banii, agnajatul bancii poate cere despagubiri , in ce conditii si unde se poate adresa. Mentionez ca acest angajat a fost chemat la politie sa dea declaratii si asa mai departe.
Răspuns la discuția contact de vanzare cumparare
suma este prea mica poate fi considerata o donatie ascunsa in aceasta situatie?