Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri pentru functionarul bancar acuzat de client
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri pentru functionarul bancar acuzat de client

In conditiiule in care un client a ridica bani de la o banca si uita acest lucru, el cere expertiza grafologica la politie, iar un urma expertizei se dovedeste ca el a fost cel care a ridicat banii, agnajatul bancii poate cere despagubiri , in ce conditii si unde se poate adresa. Mentionez ca acest angajat a fost chemat la politie sa dea declaratii si asa mai departe.
Buna ziua !
Poate face aceasta pe calea unei actiuni in instanta civila, obtinand despagubiri in masura in care poate proba existenta unui prejudiciu material sau /si moral, vinovatia paratului si legatura de cauzalitate intre fapta si prejudiciul produs.
In acest sens va sfatuiesc sa va adresati unui avocat.
Cu stima !
Exista posibilitatea formularii unei actiuni civile in pretentii conf.art.998 -1000 c.civ,prin care sa solicite daune morale pentru prejudiciul suferit.