Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract prenuptial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract prenuptial

Bunul dobandit inainte de casatorie este bun propriu . Credeti ca ar mai trebui facut un contract prenuptial in aceste conditii?
In legislatia noastra nu este inca reglementat contractul prenuptial.
Dar daca bunul de care vorbiti este dobandit inainte de casatorie,deci este bun propriu,in eventualitatea unui divort/partaj,nu cred ca va fi nicio problema,acel bun pastrandu-si caracterul de bun propriu.
luiza2008, utilizator
Contractul prenuptial, reglementat de sistemul de drept american-common-law are ca si corespondent in legislatia romaneasca existenta bunurilor dinaintea casatoriei, care raman bunuri proprii.Acelasi lucru se intampla si cu bunurile mostenite, care nu vor face obiectul proprietatii comune intre soti.