avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate Emanuel Raru

Activitate Emanuel Raru

Da sigur c-o ridica!, o ridica si pt 2 rate neplatite si lungite cu penalitati!

Am inteles acum. E deductibila 100%. Multumesc mult pt ajutor!

Buna seara!

Sincer, nimeni nu stie ceva sigur 100%; Dmv sunteti singurul care pareati sigur de ceea ce ziceti, doar ca mai gasisem cate ceva intre timp si nu stiu care-i raspunsul corect!
Va trimt cateva link-uri sa va dati cu parerea:
[ link extern ]

[ link extern ]

Multumesc mult de intelegere.
Multumesc mult dar uitati ce am gasit : "Dacă opţiunea de cumpărare a bunului de către locatar/utilizator se exercită după derularea a 12 luni consecutive de la data începerii contractului de leasing, dar înainte de sfârşitul perioadei de leasing, se consideră că are loc o livrare de bunuri la valoarea la care se face transferul, valoare ce include şi ratele care nu au ajuns la scadenţă." - si practic nici in acest caz nu se deduce tva-ul.

Intrebarea era daca , micsorand nr de rate de la 35- > maxim 6, se va deduce tva-ul aferent fiecareia din cele 6 rate.

Astept o parere .

Cu stima, Emanuel
Avem urmatorul caz: Contract de Leasing Financiar semnat in iunie 2008
- avans 20%
- rate 60
- Valoare Reziduala inclusa un rate = 1%

Suntem in prezent la Rata 25.
Stim ca se poate deduce NUMAI TVA aferent fiecarei Rate in parte.

As dori o plata in avans a contractului de leasing dar ,cu deducerea valorii TVA pentru capitalul platit anticipat.

Intrebarea : Daca cer la leasing o MODIFICARE a Contractului de Leasing printro micsorare a numarului de rate ramase de la 60-25=35 rate ramase de plata la sa zice 6 Rate, pentru cele 6 noi Rate , SE VA PUTEA DEDUCE Tva-ul aferent?

Multumesc mult, o seara placuta tuturor!!
Răspuns la discuția Impozit anticipat SRL 2010
Va multumesc tuturor de veste, acum 3 ore am auzit si eu ceva pe Tv!
Se pare ca intr-adevar nu s-ar mai plati impozitul anticipat!=D>

In cazul asta :D, :D, :">, ce voi plati? Forfetarul aferent CA din 2009 adica prima transa? , sau impozitul pe profit dc e mai mare decat forfetarul?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Impozit anticipat SRL 2010
Merci mult, :(

Se va incadra in prima transa CA in 2010, dar cat voi avea de platit anticipat in 2010?
- aferent primei transe (conform CA din 2009),..,
- sau aferent celei de-a doua transe (conform CA din 2008, sau mai bine zis impozitului forfetar platit in 2009 si corespnzator CA din 2008)?

Mare tristete cu ajutorul din partea statului pe timp de criza :(
Buna ziua,

In decursul anului 2009, am platit pentru SRL-ul detinut un impozit forfetar corespunzator celei de-a doua transe 52.001->215.000 adica 4300 ron, raportat la numarul de luni din 2009.

In anul 2009 cifra de afaceri a scazut considerabil incadrandu-ma in prima transa adica 0->52.000 si un impozit fofetar de 2200 ron.

INTREBARE: Ce valoare va avea impozitul anticipat ce se va plati in 2010, avand in vedere ca firma Sigur va fi pe pierdere , iar cifra de afaceri se va incada cu siguranta in prima transa, adica 0->52.000 ron.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Pierdere/Profit
Va multumesc mult!
Discuție Pierdere/Profit
Buna ziua,

In anul 2007, am avut profit nerepartizat pe dividente.Pierderi 2008,2009 si se pare ca sigur si-n 2010 dupa cum merge treaba adica mai deloc. Intrebarea:este corect sa diminuam Profitul din 2007 cu Pierderile din anii viitori 2008,2009 si posibil 2010?

Va multumesc mult.