avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate dcgdcgdcg

Activitate dcgdcgdcg

Răspuns la discuția Inchidere fortata in camera
Luati-i cheia. La cum e pusa problema, asta e raspunsul corect.
In contract nu este precizat nimic de parcare, din moment ce legea obliga nu vad cum a obtinut receptia.


Legea il obliga pe dezvoltator sa faca locuri de parcare, nu stiu daca il obliga sa le si vanda. Dvs sigur nu v-a vandut asa ceva din moment ce nu apare in contract de vc.
Probabil ca vecinii isi considera refuzul cat se poate de intemeiat. Cine are chef sa aiba locuinta in vecinatatea unui restaurant cu terasa?

Dvs vreti acordul vecinilor fara ca acestia sa fie de acord. :)
Eu as fi taiat firele fara sa stau la discutii si imi asumam daunele pentru distrugere. Cine are buget pentru constructie casa nu cred sa considere semnificativa suma/dauna pentru 3 fire si 1 abonat lipsit de cablu timp de cateva zile.

In plus, firele puteau fi taiate discret. Chiar daca era evident cine era "faptasul" tot lipseau dovezile concrete si nu cred ca se lasa cu procese pentru niste fire. Furnizorul de servicii ar fi inteles mesajul si nu cred ca ar fi travesat pe diagonala a doua oara o proprietate privata imprejmuita.
Buna seara,

E prea mult spus "am ajuns la notar". Am sunat un notar cu care sunt in relatii cordiale si i-am expus problema telefonic. Mi-a spus ca nu e in tema dar o sa cerceteze "speta" si ulterior am dezbatut cu el problema pe email. Mi-a fost mai usor decat sa contactez proprietarul vecin (cu care sunt in relatii bune) dar am sentimentul ca daca-l sun, acestuia o sa-i fie mai usor sa ma refuze din precautie decat sa vina la fata locului, sa studieze problema impreuna cu mine si pe urma sa mergem la un notar pentru un acord scris. In plus, preferam sa stiu cu claritate ce este legal si ce nu inainte sa vorbesc cu dansul.

Multumesc pt sugestie, dar as fi preferat solutia mai eleganta, ventilatorul ala mi se pare oarecum "overkill".
Salutare tuturor,

Doresc sa-mi deschid un gol de fereastra pe calcan la o baie care nu are fereastra la etajul casei mele. Golul de fereastra nu poate fi facut decat in calcanul casei mele care este pe limita de hotar cu curtea vecinului (probabil neimportant dpdv al legii: curtea vecinului este parasita, contine o casa nelocuita si cam ruinata si are gard de joasa inaltime care permite vederea in curte din strada fara probleme).

Doresc sa-mi fac o fereastra de lumina si aerisire.

Urmeaza cateva articole de lege: [ link extern ]

Art. 616

Fereastra de lumină

Dispoziţiile art. 615 nu exclud dreptul proprietarului de a-şi deschide, fără limită de distanţă, ferestre de lumină dacă sunt astfel construite încât să împiedice vederea spre fondul învecinat.


Din articolul expus mai sus eu inteleg ca servitutea de lumina nu are limita de distanta. Articolul 615 intitulat "Distanţa minimă pentru fereastra de vedere" (la care face trimitere art 616) se refera strict la servitutea de vedere ([ link extern ] )
impunand anumite retrageri. Mergand pe principiul ca daca un lucru nu este interzis de lege in mod expres, atunci acel lucru este permis, interpretarea mea este ca servitutiile de aerisre, miros, zgomot, cai verzi pe pereti sunt permise fara restrictii.

Cu alte cuvinte, concluzia la care am ajuns este ca pot face o fereastra de lumina care sa basculeze in plan vertical (deschidere "oscilo") pentru a fi utila si la aerisirea baii de la etaj, lucru f. important pt o baie.

M-am consultat cu un notar si el a avut urmatoarele obiectii pentru care zicel el ca s-ar impune acordul vecinului:


"Daca cei care dau autorizatia si/sau vecinul fac o interpretare restrictiva a textului de lege, reiese ca fereastra poate fi doar fixa, intrucat pentru asigurarea luminii nu este catusi de putin necesar ca fereastra sa se deschida, iar Codul civil nu pomeneste nimic de aerisire.
In plus, faptul ca fereastra se deschide, creeaza, teoretic, posibilitatea de a vedea / privi pe proprietatea vecinului, chiar daca un pic mai greu."


"deschiderea unei ferestre de lumina conform art. 616 este o exceptie de la regula ca nu se pot face deschideri catre proprietatea vecinului decat in conditiile art. 615 Cod civil, iar exceptiile sunt de stricta interpretare, potrivit principiilor de interpretare a legii.
Oricum, ai nevoie de acordul vecinului pentru a practica deschiderea in zid, conform art. 614 Cod Civil."


Acum intrebarile:

1) Care este diferenta dintre o fereastra de lumina si una de vedere? Multa lume vorbeste dar nimeni nu specifica clar care-s diferentele la modul clar. Sticla mata e totuna cu sticla sabalta (translucida, cu modele in relief)? Dimensiunea... conteaza? :)
2) Ce parere aveti despre interpretarea notatului: deschiderea oscilo (pe verticala, balamalele in partea de jos a ferestrei) incalca sevitutea de vedere (daca te urci pe veceu sau pe un scaun si te zgaiesti prin crapatura pe unde se deschide fereastra sa zicem)?
3) Cum e cu servitutea de aerisire? Notarul zice ca daca nu e pomenita in lege atunci nu e permisa fereastra cu deschidere de nici un fel. Eu zic ca daca nu e pomenita, e permisa (prin deschidere rabatanta sau in ultima instanta printr-un ventilator intr-o dechidere gen gaura de hota).
4) Art 614 intitulat "Fereastra sau deschiderea în zidul comun" ([ link extern ] )
despre care vorbeste notarul se refera la deschiderea in zid comun. Mi se aplica si mie prevederile lui avand in vedere ca zidul (calcanul) nu e comun ci este strict al meu (zidul casei mele)?

Multumesc anticipat pentru eventuale opinii.
Răspuns la discuția infiltratii terasa
Situatia initiala era bacolnul dvs peste balconul lui. Dar dvs spuneti ca apa din balconul dvs ajunge misterios in sufrageria lui. De aici deduc ca vecinul probabil a daramat peretele dintre sufragerie si balcon si pentru a le comasa si a avea o sufragerie mai mare care inglobeaza si suprafata balconului acum inchis. In acest moment, balconul dvs deschis este peste sufrageria lui marita. In acest caz eu zic ca este 100% sigur ca vecinul a efectuat lucrarea fara autorizatie de la primarie (primaria nu ar da autorizatie pentru asa ceva). Daca mai aduce in discutie problema puteti sa-i ziceti ca il veti reclama la Inspectoratul de Stat in Constructii si la Primarie pentru modificari fara autorizatie de construire iar amenzile sunt foarte consistente. Pentru el ar fi mult mai ieftin sa va plateasca eventuala lucrare de hidroizolare de la dvs din balcon de pe urma careia tot el va avea de profitat.
Răspuns la discuția inselatorie
Exact, povestea cu "fiica in spital" e standard, presupun ca povestea dvs nu o sa fie o noutate pentru politie.
Răspuns la discuția inselatorie
Am auzit si eu cazuri d-astea, ce pot sa spun e ca oamenii actioneaza foarte ciudat sub imperiul emotiilor iar ecrocii se bazeaza pe asta.
Răspuns la discuția litigiu intre vecini
Dvs aveti cadastrul facut?