avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate iulik800

Activitate iulik800

Răspuns la discuția Mostenire
Pe data de 02-09-2007
Discuție Mostenire
Buna ziua,problema mea este urmatoarea: suntem 4 frati si vor partea lor la o garsoniera mica care dupa moartea tatalui meu a ramas mama in ea (noi nu ne intelegem cu 2 frati) cum se poate face sa dezbatem mostenirease,impartevaloarea garsonierei in 5 la valoarea de acum sau cu cat a fost cumparata? daca nu stim adresa celor 2 frati cum se face??multumesc
Ca poate sa atace hotarerea asta stiam,e bine ca nu se schimba in legatura cu semnatura din partea celuilat parinte pentru iesirea di Romania,pentru ca eu am facut deja declaratie la notar pentru iesirea din tara a minorului insotit de bunica si doream sa stiu acest lucru ca sa nu am surprize neplacute.O zi buna
Este cineva la curent daca in noul cod civil se chimba ceva in legatura cu hoatrerea definitiva si irevocabila (adica daca un minor sa incredintat mamei fara drept la vizita catre tata) daca mai e nevoie de semnatura lui la iesire din tara? Sau daca se schimba ceva in privinta hotarerii definitive si irevocabile? Cu stima.......
Buna ziua, in urma divortului in care minorul mi sa incredintat mie(mamei)fara program de vizita catre tata,eu sunt plecata din romania in Italia,as dori sa stiu daca se poate face la notar o imputernicire in care sa imputernicesc pe mama mea adica bunica minorului sa aiba toate drepturile asupra lui? (eu am auzit ca nu se mai fac aceste imputerniciri)va multumesc..
Răspuns la discuția Procura Minor
Va multumesc mult pentru mesaj,am citit si eu aceasta pe politia de frontiera,dar eu as dori sa stiu daca cineva a facut procura (in limba italiana) pentru iesirea unui minor din romania in statul Italia,(un tip/model) o seara buna
Discuție Procura Minor
Buna ziua tuturor,in urma divortului mi sa incredintat minorul (2 ani) prin hotarerea definitiva si irevocabila (tatal nu are drept la vizita) ia facut mama mea pasaportul (iam lasat procura) si in acest an asa dori sa iau minorul in vacanta in Italia,intrebarea mea este daca cineva din voi a facut procura in Italia (sa imputernicesc pe mama mea adica bunica minorului) daca mi se poate scrie ce anume trebuie scris preciz in procura???? sa nu am neplacerea ca de la aeroport sa o intoarca inapoi. Va multumesc...:)
Buna seara,poate d-tra stiti mai bine ca mine dar eu nu am de ce sa mint,in italia imi trebuia hotarerea de divort tradusa in limba italiana pentru schimbare actelor iar eu am rugat-o pe mama mea sa se duca la un centru de tradus autorizat unde mia facut totul si legalizat la notar si apostila si stampile la tribunal,probabil ca pentru alte acte se face cum stiti d-tra mai bine.Nu mia trebuit procura,acel centru de legalizat si notar miu rezolvat problema.....o seara buna
Nu a avut procura pentru legalizarea si traducerea hotarerii,a fost la notar si a rezolvat totul,iar cu apostila (apostila o rezolva notarul) nu mia trebuit sa merg sau sa sun la ambasada a facut totul notarul,iar dupa ce lea scos mi lea trimis prin atlasib,inainte sa faci poti vb cu ruda ta sa mearga la un notar si sa ii dea mai multe informatii,eu sunt din Galati,
Eu am platit pt legalizat etc......300ron dar depinde de cate foi iti iese,iar mie mi lea trimis plicul prin Atlasib