avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate baiesan

Activitate baiesan

Legea 284/2010 spune ca sporul de noapte 25% se calculeaza din salariul de baza unde este inclus si sporul de vechime.
Sporul de noapte se calculeaza din Legea 330 sau din Legea 284?
Va rog sa ma lamuriti cum se calculeaza sporul de noapte al functionarilor publici.Am primit raspuns la solicitarea mea din partea Primariei:Chiar daca Legea 330/2009 a fost ulterior abrogata prin Legea cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice nr.284/2010,lege care a intrat in vigoare la 31.12.2010,modul de calcul a ramas acelasi.Deci, se scade vechimea si dupa aceea se calculeaza cei 25% sporul de noapte.contrar Legii 284/2010 art.17
Răspuns la discuția Ofiteri de serviciu
...sunt trecuti in fisa postului,ofiteri de serviciu cu atributii de control asupra pol.loc.
la o politie locala,directorul a numit anumiti politisti locali in functia de ofiteri de serviciu care au drept de control asupra patrulelor .imi pun intrebarea:in temeiul carei legi a adoptat asemenea ,,functie''.
de ce nu se plateste sporul de 100% pentru munca prestata in zilele de sambata,duminica si in zilele lucrate de sarbatori legale pentru functionarii publici din cadrul primariei? daca SE FACE O ILEGALITATE,va rog sa ma indrumati la autoritatea competenta.multumesc