Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... SPOR DE NOAPTE FUNCTIONARI PUBLICI
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

SPOR DE NOAPTE FUNCTIONARI PUBLICI

Va rog sa ma lamuriti cum se calculeaza sporul de noapte al functionarilor publici.Am primit raspuns la solicitarea mea din partea Primariei:Chiar daca Legea 330/2009 a fost ulterior abrogata prin Legea cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice nr.284/2010,lege care a intrat in vigoare la 31.12.2010,modul de calcul a ramas acelasi.Deci, se scade vechimea si dupa aceea se calculeaza cei 25% sporul de noapte.contrar Legii 284/2010 art.17
Singurii functionari publici care pot primi spor de noapte sunt politistii locali, altii nu-i vad sa aiba programul normal de lucru de la 22.00 la 06.00. Ori, art. 17 din legea 284/2010 spune ca sporul de 25% se aplica la salariul de baza, iar OUG 57/2015 spune ca gradatiile de vechime se aplica tot la baza, asa ca ce aveti cu vechimea? Se stabileste salariul de baza, plecand de la OG 9/2008 plus eventualele sume compensatorii, se fac reducerile si majorarile salariale din 2010 si pana in prezent (aveti grija sa tineti tot timpul cont de minimul pe economie existent la data fiecarui calcul in parte - daca suma rezultata este mai mica, se ridica la acest minim si se trece mai departe) si va rezulta salariul de baza. La acesta se aplica vechimea, sporul de noapte, CFP-ul, registrul electoral sau sporul pentru urbanism si amenajarea teritoriului, dupa caz (depinde de ce face fiecare functionar public in parte). Baza plus toate sporurile rezulta brutul.