avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate ilarion184

Activitate ilarion184

Răspuns la discuția Divort + Partaj copil vitreg
Ok si poate fi atacat si contract de vanzare cumparare sau act de donatie ? Si daca bunurile nu or sa mai fie la momentul respectiv ?
Răspuns la discuția Divort + Partaj copil vitreg
Partajul + divortul se va face saptamana viitoare la notar, numai ca tatal doreste ca pentru partea lui sa faca contract de vanzare cumparare sau act de donatie pe numele surorii mele. Intrebarea este aceste 2 acte pot fi atacate in instanta?
Buna seara,
Am o problema mama mea doreste sa divorteze de tatal meu. Doar ca problema este in felul urmator eu am o sora vitrega din partea tatalui. Vreau sa stiu mama ramane cu 50% si tata cu 50%, dar tata nu este obligat sa imi dea si mie din partea lui de 50% ? Mama nu este obligata sa ii dea surori mele pentru ca nu este copilul ei din cate stiu , dar tata nu doreste sa imi dea mie nimic din partea lui de 50% . Ce pot face ?. Multumesc
Răspuns la discuția Permis suspendat pe nedrept !!!
GabrielaA a scris:

Daca aveti un martor care confirma cele spuse de dvs. se poate sa castigati.


Va Multumesc
Dar imi puteti spune daca nu castig procesul ramane tot 1 luna suspendarea ? Multumesc
Răspuns la discuția Permis suspendat pe nedrept !!!
Ok din cate am citit am vazut ca pedeapsa nu se majoreaza doar ca amenda o voi plati intreaga. Dar am sanse sa castig acest proces ? Cum pot demonstra ca politistul se afla pe axul drumului si eu eram in spatele unui camion si nu l-am vazut ? camionul si cu mine circuland pe banda a 2-a.
Buna ziua,
Acum cateva luni circuland pe dn1 la iesire din otopeni mi sa suspendat permisu pe o perioada de 30 zile. Motivul ca nu am oprit la semnalele politiei dar tinand cont ca era ora 5 dimineata si eu circulam in spatele unui camion consider ca oprirea nu a fost regulamentara. A venit cu girofar dupa mine am oprit aveam totul in regula. Doar ca nu l-am vazut mi-a suspendat permisul 1luna. Am depus contestatie am sanse sa castig ? Am si martor prietena mea care era in dreapta. Daca nu castig procesul ramane 1 luna suspendat sau se mai adauga ceva in plus ? Multumesc
Răspuns la discuția Mi-a lovit cainele cu masina
Daca era cainele dumnevoastra sunteti direct raspunzator pentru el . La fel si daca musca pe cineva sau produce alte pagube. Si daca era un om la fel omul este vinovat daca nu era pe trecere. Este o parere doar ... sper sa te ajute si un avocat.
Mai astept raspunsuri de la cineva cu experienta. Multumesc
Da plangerea este deja depusa .
Buna ziua,
Am primit o amenda de circulatie data in 2013 cu data de 2012 , am sanse sa castig anularea PV ? Mai jos este exact ceea ce am scris in plangere :


PLANGERE CONTRAVENTIONALA

Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor seria CP Nr : 000000 din 4.01.2012 ora
20:50 incheiat de Biroul Rutier Constanta .
Intrucat consider procesul verbal nelegal va rog sa dispuneti anularea P.V si a masurilor dispuse prin
acesta, pentru urmatoarele :
Motivele plangerii:

Prin procesul verbal cu numarul de mai sus mi s-au aplicat urmatoarele masuri contraventionale
amenda in cuantum de 770 lei si 11 puncte amenda deoarece am circulat cu autoturismul marca BMW cu
numarul de inmatriculare CT-00-XXX, pe strada Dezrobirii taind linia pe sensul de mers fara a pune in
pericol circulatia traficului.

Mi-au fost solicitate actele pe care le-am prezentat si care erau in regula.

Consider ca sanctiunea care mi s-a aplicat este nelegala si netemeinica pentru ca data de pe P.V. nu
coincidea cu data in care ne aflam (4.01.2013) La data mentionata de agentul constatator pe procesul
verbal, tin sa mentionez ca nu ma aflam in localitate. Aducandu-i la cunostinta agentului constatator acest
lucru, nu m-a luat in seama si a completat el insusi la rubrica corespunzatoare ca „Nu am mentiuni”.
Am semnat procesul verbal intocmit pentru a-mi fi inmanat si a-l putea contesta.

Posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din contraventia totala , 385 lei nu mi-a fost
permisa deoarece data mentionata pe procesul verbal este eronata.

De aceea, cer admiterea plangerii si anularea procesului-verbal atacat.
In drept, imi intemeiez plangerea pe dispozitiile art. 16,17 din Legea OG 2/2001 actualizata la 25 sept
2010.
Dovada o fac cu procesul verbal si cartea de identitate.
Anexez procesul verbal a carui anulare o cer.