avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate mihadoro07

Activitate mihadoro07

Buna ziua, in urma unui control, inspectorii de la ANAF au lasat ca masura recuperarea banilor pentru echipament de serviciu, direct de la salariati, cu mentiunea ca" dispozitia reprezinta titlu de creanta".
Unitatea nu este de acord cu aceasta masura intrucat i se pare ca este o masura abuziva si a depus o plangere prealabila la ANAF, urmand sa depuna contestatie si in Instanta, dar are termen de respectare 30 de zile si a emis si decizie de retinere salariala.
Salariatii ameninta ca dau unitatea in judecata si printre salariati avem si sot si sotie, se poate retine 1/3 din salariu la amandoi?
Va multumesc frumos pentru completare.
Din pacate nu este prevazut nicaieri un astfel de caz.
Buna ziua, daca avem un salariat care are citatie pentru a se prezenta la Instanta, in afara de faptul ca este platit pentru ziua respectiva mai are dreptul si la tichet de masa?
Răspuns la discuția EXECUTARE SILITA
Art. 729 din NCPC l-am citit dar ultimul executor dupa ce i-am trimis adresa ca firma este de acord sa ii retina salariatului dar dupa ce termin de achitat primele doua retineri, care deja reprezinta 1/3 din salariu am primit un mail ca executarile se retin concomitent. Intrebarea ar fi in baza carui articol? si in ce proportie?
Am un salariat caruia i se retine deja 1/3 din salariu pentru o executare silita, in decembrie a mai venit o executare si acum in ianuarie inca una. Daca deja are 1/3 retinut cand le retin si pe celelalte? Dupa ce o termin pe prima? sau le retin esalonat pentru fiecare in parte? Unde as putea sa caut ca sa am o baza pentru cea de-a doua si cea de-a treia retinere?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Mulțumesc pentru răspunsul dvs.
Buna ziua, anul acesta am achitat impozitul la casa in ianuarie. In luna octombrie ac am avut nevoie de un certificat de la primarie si mi s-a spus ca trebuie sa mai achit o diferenta pentru impizt ca s-a marit din aprilie ac. E legal?
Buna ziua, sunt angajata din luna august 2014( cu forme legale) la o firma, in luna Aprilie 2015 trebuie sa nasc. As avea o intrebare si anume: pot benefecia de indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani? Stiu ca tb sa fi fost angajata de cel putin 1 an dar ma gandeam sa muncesc pana in august 2015 si apoi sa-mi depun dosarul, se poate? Va multumesc anticipat! Sarbatori fericite!
Multumesc, asa o sa fac si mai vedem