avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate crrissti

Activitate crrissti

florinbc a scris:

va multumesc pentru raspunsuri

am intalnit astfel de situatii, totusi ca sa nu risc vreo amenda o sa cumpar si casa de marcat.(drumuri,fiscalizare,contract de service,raporturi z, raport lunar) toate pentru 2-3 bonuri emise lunar.

era ok ca pe langa contractul de vizionare/prestare servicii(comision) incheiat cu clientul persoana fizica sa eliberez factura si chitanta .





tocmai asta incercam sa-ti spun ca daca eliberezi chitante si facturi nu este obligatoriu sa mai dai banii pe casa de marcat :) bine, daca nu ai chef sa stai sa scrii la facturi poti sa cumperi si casa de marcat si eliberezi BF stampilat... cu toate ca iti spun din experienta ca este o placere deosebita sa scrii facturi :D... + de asta nu te intreba nimeni de casa de marcat la controlul de la finante daca ii arati chitante si facturi...

acum ca o paranteza iti pot spune ca nu prea mai este profitabil sa incepi acum activitatea de imobiliare (vezi conditiile de creditare de la noi)...
nu vreau sa te descurajez dar iti spun ca o agentie cu 2 angajati trebuie sa incaseze lunar minimum 7000-8000lei pentru a supravietui (chirie+publicitate+telefoane+transport+salarii +impozit+ nu in ultimul rand contabil ca sa stai linistit :))

daca ai unpic de experienta in domeniu si o baza de clienti stufoasa poti face treaba :)

hai ca m-am lungit mai mult decat trebuia...in speranta ca ti-am fost de ajutor catusi de putin, iti doresc toate cele bune si spor la tranzactii!!!
marea majoritate a clientilor platitori de comision solicita chitanta+factura asa ca ce sa mai faci si cu casa de marcat... le dai facturi si chitante ... tranzactii sa fie :)
Spor!



... agentul imobiliar nu este platit la "vizionari" ci printr-un comision perceput numai in cazul in care intermediaza o TRANZACTIE imobiliara... asadar comisioanele sunt de 300-500lei sau mai mult 200-500 eur... trebuie sa faci facturi si chitante nu incasezi niciodata 20 lei - 50 lei sa poti da bon fiscal... eu asa stiam :)



EDITAT: copiat aici textul mesajului consecutiv
De la finante ARGES mi s-a spus ca trebuie sa depun decat D101 pe 0 ....
de unde stiti dvs ca se depune si 392???... va rog sa faceti trimitere la o lege ceva daca se poate...

mii de multumiri!
Răspuns la discuția Ajutorul pentru incalzire
Va multumesc pentru raspuns!

Astazi am intrat in posesia formularului "anexa nr.1 la normele metodologice" respectiv , Cerere si Declaratie pe Propria Raspundere pentru acordarea ajutorului pentru incalzirea locuintei.

Am intampinat oarecare greutati la completarea respectivei cereri si anume,
la litera D. Starea locativa a familiei/persoanei indreptatite se solicita date cu privire la "regimul juridic al locuintei" si sunt doua variante : - Proprietate personala; si - In inchiriere public/privat.

De vreme ce eu nu sunt nici proprietar nici chirias , este posibil sa nu fie luata in considerare cererea mea ? :) De fapt asta mi-a spus administratorul meu cu privire la respectivul paragraf... Oricum eu am depus astazi dosarul si astept sa vad ce imi zice nene primaru :)

Astept parerea dv. si de asemenea daca mai este cineva cu mai multe cunostinte despre acest lucru , voi fi bucuros sa va "aud" opiniile :D

Mii de multumiri!

Răspuns la discuția Ajutorul pentru incalzire
Buna seara!
Fiti amabili va rog, am si eu nevoie de o lamurire asupra urmatoarei spete...

Locuiesc impreuna cu iubita in apartamentul parintilor, in momentul de fata singurul venit pe care il avem este salariul meu de 1200lei, teoretic ar trebui sa beneficiez si eu de subventie la caldura nu ?... numai ca administratorul nu doreste sa-mi primeasca dosarul pe motiv ca nu sunt proprieterul apartamentului in care locuim/platim/traim , ma sfatuieste sa fac dosarul pe numele parintilor care sunt proprietari dar locuiesc la tara unde mai au o locuinta.
Acum eu ma intreb cum sa faca parintii dosarul pt. subventie daca nu locuiesc la adresa pt. care se solicita ajutorul?
Eu am zis totusi sa trimit dosarul si in cazul in care nenea Primarul considera ca nu am nevoie de subventie asa sa fie :)
Beneficiez de subventie la caldura sau care ar fi solutia in acest caz?
Va multumesc si va doresc toate cele bune!
declaratia 101 mai trebuie vizata de un consultant fiscal ?

ms mult !!!
Am un certificat de investitor la FONDUL MUTUAL AL OAMENILOR DE AFACERI - administrat de [EDITAT]
Poate cineva sa imi spuna daca se mai poate face ceva cu el ? se mai tranzactioneaza la bursa ?
Ce ar trebui sa fac sa intru in posesia actiunilor ?...
Si cum as putea sa le valorific?

Va multumesc!
Răspuns la discuția MAI JOS DE DIRECTOR ECONOMIC
Ms pt raspuns ! ma interesa daca este reglementat ceva cu privire la denumirea anumitor functii ...
Mi-a spus cineva ca nu se mai poate angaja pe postul de economist ca nu mai exista functia cu aceasta denumire si ca echivalentul ar referent contabil...
as fi vrut sa verific lucrul asta !!!
- In sectorul economic al unuiSRL, care sunt functiile inferior ierarhic DIRECTORULUI ECONOMIC ??? (actualitat 2010)
- Exista reglementari in acest sens ?
- Ce implica functia de Referent Contabil ? (eventual o fisa a postului), sau care ar fi functia echivalenta celei de ECONOMIST?

Va multumesc !!!