Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pentru declaratia 101 este nevoie de consultant fiscal?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pentru declaratia 101 este nevoie de consultant fiscal?

declaratia 101 mai trebuie vizata de un consultant fiscal ?

Se primesc si fara viza consultantului.
crrissti a scris:

declaratia 101 mai trebuie vizata de un consultant fiscal ?

Codul de Procedura Fiscala la art. 83 alin. 5 prevede obligativitatea certificarii de catre un consultant a declaratiei 101, dar...

Nu exista nici o sanctiune (cel putin in momentul de fata) pentru depunerea declaratiei fara viza unui consultant.
Administratiile financiare sunt obligate sa primeasca declaratiile indiferent daca sunt sau nu certificate de catre un consultant fiscal.

Dvs. faceti cum considerati ca este corect.
Ana Muntianu, Consultant fiscal