avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate tatianatintisan

Activitate tatianatintisan

Buna ziua,
In urma cu 4 luni sotul meu a suferit un accident rutier (fiind pasager in masina), in urma accidentului s-a ales cu multiple fracturi ale fetei, fractura mana dreapta, contuzii si altele. A fost operat atat la fata cat si la mana. In urma accidentului a ramas cu pleoapele de la ochiul stang vinete. In urma controlului oftamologic i s-au prescris si ochelari, iar medicul ne-a spus ca pleoapelel ii vor ramane asa vinete. A primit de la IML 75-80 de zile de ingrijiri medicale. In prezent functionalitatea mainii drepte este de 50%, urmand a fi operat din nou. Din cate am inteles s-a inceput urmarirea penala a soferului, sotul meu s-a constituit parte civila in proces. As dori sa imi spuneti care ar fi suma care as putea sa o cer ca daune morale, si cine plateste aceasta suma, asiguratorul sau soferul vinovat.
Va multumesc anticipat!
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu calculul la CM
Am fost in CM medical dupa cum urmeaza:
01.12.2010-08.12.2010 cod 06
09.12.2010 - 1512.2010 cod 01
16.12.2010 - 31.12.2010 cod 01
Salariile brute realizat pe lunile Iunie - Noiembrie sunt:
1589, 1277,1211,1225,1226,1210

Si in luna ianuarie am fost in CM
01.01.2011-23.01.2011 COD 06
24.01.2011 - 31.01.2011 COD 06
Va rog sa imi spuneti si cat plateste angajatorul si cat FNUASS.
Multumesc!

Răspuns la discuția victima accident rutier
Tinand cont faptul ca masina e inmatriculata in Spania , banuiesc ca si asigurare avea incheiata tot acolo.
Eu ar trebuii sa iau legatura cu cei de la asigurari sau soferul?
Buna seara,
Sotul meu a fost victima unui accident rutier, era pasager in masina vinovatului, din accident s-a ales cu multiple fracturi ale fetei , craniului, 2 fracturi la bratul drept. A necesitat operatie pentru a i se reface nasul si partea stanga a fetei.
Accidentul s-a produs la 01.12.2010.Masina in care se afla este inmatriculata in Spania.L-a prima declaratie ce i s-a luat atunci sotul a declarat ca nu depune plangere penala impotrina soferului.Am fost informati de clinica la care a fost internat si operat ca vom primi in urmatoarele 14 zile factura pentru cheltuielile de spitalizare, deoarece in caz de accident se plateste spitalizarea. As vrea sa va intreb ce pot face sa nu platesc eu acei bani, deoarece este o suna extrem de mare. Am vorbit cu soferul vinovat iar el mi-a spus ca nu-l intereseaza ca si el are de plata.
Buna seara,

Sotul meu a fost in decembrie 2010 8 zile in CM cod 06, si 23 de zile CM cod 01.
Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza concediu medical, la salarul de incadrare sau la salarul brut realizat? Si daca din acesti bani se retine impozit si taxele aferente ce se retin din salar.
Va multumesc!
Discuție accident
Buna ziua,
Sotul meu a avut accident pe data de 01.12.2010, era pasager in masina vinovata de accidentul produs. In urma accidentului a suferit o interventie chirurgicala,are fracturala bratul drept, a fost spitalizat si a primit 50 de zile de zile de ingrijiri medicale.
Masina in care se afla ca pasager este inmaticulata in Spania. Vreau sa va intreb in acest caz cine va plati daune pentru vatamarea corporala si morala si unde ar trebuii sa ma adresez. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Vreau sa imi fac un contract de colaborare cu firma pe parte de intermediere transporturi , vreau sa stiu ce tip de contract trebuie sa imi fac ca si persoana fizica inregistrata fiscal? Specific ca vreau contract pe perioada determinata.
Astept raspunsul dumneavoastra.