Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident

Buna ziua,
Sotul meu a avut accident pe data de 01.12.2010, era pasager in masina vinovata de accidentul produs. In urma accidentului a suferit o interventie chirurgicala,are fracturala bratul drept, a fost spitalizat si a primit 50 de zile de zile de ingrijiri medicale.
Masina in care se afla ca pasager este inmaticulata in Spania. Vreau sa va intreb in acest caz cine va plati daune pentru vatamarea corporala si morala si unde ar trebuii sa ma adresez. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
In primul rand sotul dmv daca vrea depune plangere impotriva soferului ...dupa ce se judeca ca stiti cum e dureaza ,iar acesta este obligat la plata cheltuililor
Sotul dvs. are posibilitatea sa formuleze plangere penala impotriva soferului pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala din culpa, plangere pe care o poate depune intr-un termen de 2 luni de la data cunoasterii faptuitorului.
Plangerea se depune la politie sau la parchetul careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond.
In cadrul procesului penal, sotul dvs.se poate constitui parte civila impotriva faptuitorului atat cu despagubiri materiale cat si despagubiri morale.
Cererea va trebui dovedita cu inscrisuri si martori.
Daca exista un asigurator al autoturismului si soferul va fi condamnat iar dvs veti dovedi solicitarile formulate, inculpatul va fi obligat la plata acestora in solidar cu asiguratorul .
Consultati avocat.