avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate sandidu

Activitate sandidu

Cetatean strain ( domiciliu si domiciliu fiscal in alta tara non UE ) la ce instanta judecatoreasca poate chema in judecata ( in baza carei legi/articol) Autoritate Fiscala locala ?
Multumesc anticipat pentru raspuns corect informat.
Organul fiscal local poate executa silit o persoana ce nu locuieste/ nu are domiciliu in localitatea respectiva ?
De fapt persoana locuieste in strainatate si nu are domiciliu in Romania .
S-a trezit cu impunere in cont bancar din Romania iar organul fiscal local nu a luat in considerare contestatia acesteia ca nu este domiciliat in localitatea respectiva .
Multumesc . Nu s-a aprobat trecerea la Parlament ? Intreb deoarece nu stiu cui sa ma adresez ca sa depun plangere contra ANPC !
Buna ziua ,
Stie exact cineva in subordinea si coordonarea cui se afla azi ( iulie 2021 ) A.N.P.C ? Daca da ,cum pot fi contactati acestia ?
Multumesc ,
/?/ probabil ca ati gresit comentariu ! cred ca era pentru alt subiect . Mult succes .
Buna ziua .
Va multumesc mult . Temei legal , care ar putea fi legislatia invocata de mine in plangerea depusa la judecatorie ?
Contractul ,semnat la inceput luna martie 2020 , ( inainte de a se sti oficial de covid-19 in Romania si Emirate ) NU prevede ca :
1. Agentia isi rezerva dreptul de a ma forta/obliga sa merg in vacanta peste exact un an ( martie 2021) !
2. Nu apare in contract ca peste un an de la semnare voi fi obligat sa fac teste covid-19 .
In aceasta situatie , Agentia ma poate forta/obliga sa ma urc in acion cand vrea ea si in conditiile ei ?
p.s. in decembrie 2019 doar se vorbea ca a aparut un virus ( local) in China si nu se vorbea de pericolul lui pentru oameni ( prima persoana decedata in China datorita covid-19 a fost declarata la sfarsit luna decembrie 2019 )!
""Problema este ca nu va primesc cei din strainatate."
De Ordonanta nr 2/2018 ce face referire la circumstante inevitabile si extraordinare care se produc la locul de destinatie ati auzit ? Si de prevederile ei ?
Intrebarea mea e mult mai simpla. D.p.d.v legal pot fi obligat/ mi se poate impune sa fac teste covid-19 pentru a fi urcat "fortat" in avion ?
Referitor la problema , cred ca NU am fost inteles bine ! Intrebarea mea era : pot fi "obligat" sa fac aceste teste covid -19 pentru a fi scos FORTAT in excursia ! Eu nu vreau sa fac aceste teste CE MI SE IMPUN ! Deci : mi se pot impune aceste teste pentru a iesi "fortat" in excursie sau nu-mi pot fi impuse !
multumesc,