avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate utilizator86

Activitate utilizator86

Buna seara! La un concurs de promovare in cadrul instantelor judecatoresti jumatate din intrebari nu sunt din bibliografie. Bineinteles o persoana are nota de trecere si este admisa. Conform regulamentului notele sunt definitive. Ce se poate face?
Buna ziua! Spuneti.mi va rog pe perioada vacantei de Paste parintii isi pot lua liber platit de la stat cf.L. 19/2020? Parintele este obligat sa.si ia concediu de odihna inainte ?
Am aflat ca inspectorul care mi-a semnat raspunsul este ruda de gradul 2 de rudenie cu angajatorul. Este legal sa semneze inspectorul de la ITM daca se afla in relatii de rudenie? Nu ar fi trebuit sa faca o cerere de abtinere? Multumesc!
Buna seara! Am trimis angajatorului prin posta cerere de eliberare acte, acte ce sunt obligatorii sa le elibereze la incetarea contractului de munca. I-am trimis scrisoare cu confirmare de primire si a refuzat primirea ei. Am facut reclamatie la ITM unde am anexat cererea trimisa prin scrisoare recomandata,refuzul primirii scrisoriii eliberate de Posta Romana, emailurile, am mentionat ca l-am sunat telefonic si cei de la ITM mi-au raspuns ca in urma verificarilor nu au gasit in evidentele firmei nici o cerere de eliberare acte. Ce pot face eu acum ca sa mi se elibereze actele? Angajatorul refuza sa-mi primeasca cererea si sa o inregistreze, refuza si scrisosarea recomandata iar ITM nu face nimic.
Buna seara! Am incheiat un contract de inchiriere pt o locuinta pentru o perioada de 1 an. La mai putin de o luna am obtinut transferul in orasul meu de domiciliu. Intrebarea mea ca si chirias, cum pot sa inctez contractul de inchiriere? Am notificat proprietarul ca voi pleca(desi sunt mai putin de 30 zile pana voi pleca). El nu este in tara. Cum se poate rezilia un contract la finante daca proprietarul nu este in tara? Imi pot recupera garantia daca eu nu am stat perioada cuprinsa in contract? Poate avea proprietarul pretentii, daune interese?
Răspuns la discuția Recuperare comision agentie
Contractul a fost semnat cu proprietarul in prezenta agentului imobiliar. Nu este prevazut in contract nicio clauza in caz de reziliere inainte de termen. La durata contractului- este specificat : contractul poate inceta prin acordul scris al ambelor parti., sau la cererea uneia din parti cu preavizul de 60 de zile.
Astazi am facut o declaratie scrisa prin care ambii suntem deacord sa reziliem contractul. Nu s-a semnat inca pt ca nu mi s-a restituit garantia de 150 euro. Nu stiu daca voi proceda bine semnand acesta declaratie. nu stiu cum sa procedez.

. Agentul imobiliar mi-a spus sa scriu ca nu am nicio pretentie nici de la proprietar nici de la agentie si am refuzat sa scriu acest lucru. Pentru ca eu am pretentie sa mi se restituie de la proprietar garantia de 150 e si de la agentie comisionul 150 euro.
Ce sanse am sa recuperez comisionul? Proprietarul a spus ca imi va restitui garantia.
Luni, 25.07 am semnat un contract de inchiriere prin intermediul unei agentii. Contractul prevede inchirierea apartamentului din septembrie. I-am cerut proprietarului sa-l inscrie la finante si s-a razgandit. Miercuri acesta m-a anuntat verbal ca el nu mai vrea sa inchirieze apartamentul. La agentie am platit un comision de 150 euro, mi s-a taiat bon si factura. Cum fac eu ca sa-mi recuperez banii de comision? Ar trebui un contract de reziliere intre mine si proprietar? Puteti sa-mi dati dvs un model? Va multumesc!
As dori o lamurire. Copilul meu pe 8 august implineste 2 ani. Momentan sunt in ccc. De pe 8 iulie ar trebui sa ma intorc la servici. Tatal beneficiaza de conditiile de acordare ccc pt o luna.
Intrebarea mea:
1. Daca ma intorc la munca mai repede de 1 iulie( pe 27 iunie) pot beneficia de stimulent de insertie ? daca da pana la ce data? daca tatal nu intra in ccc pana la 2 ani?
2. Este adevarat ca persoanele care se gasesc in plata stimulentului de insertie li se prelungeste pana ce copilul face 3 ani? Sunt suficiente cele 4 zile din iunie pentru a beneficia de stimulent de insertie?
Pana in augut 2015, am fost pensionata pe caz de boala, cu drept de munca la 4 ore. Din 2011 pana in ianuarie am avut o intreprindere individuala, acum am suspendat activitatea. Intrebarea mea este daca am dreptul la somaj? Va multumesc!
Daca in contractul individual de munca nu este prevazuta acordrea unei diurne, angajatorul este obligat la plata acesteia catre angajat? Locul de munca este local, dar angajatorul ne mai trimite in UE pentru diverse lucrari.
Daca da cum imi pot recupera banii?