avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate m.ben

Activitate m.ben

Răspuns la discuția nulitate absoluta
doamna avocat ,,AVLIL'' am vazut CMul o sg data.In afara de decedat si sotia supravietuitoare nu mai este nici un alt nume ,nici la renuntatori nici la straini de succesiune, este doar numele ei si bunurile ramase dupa decedat.
Răspuns la discuția nulitate absoluta
buna ziua
MULTUMESC mult domnilor avocati care ati raspuns la problema mea
in termenul de 6 luni am vrut sa deschid eu succesiunea dar secretara de la primarie nu m-ia dat anexa 1 a spus sa astept sa deschida ea pt. ca este sotia lui iar acum am aflat ca aceasi secretara i-a eliberat anexa 1 fara mine doar cu sotia
Ele sint verisoare primare si au lucrat pe ascuns Eu nu apar pe CM-ul dupa fratele meu....aum este alta secretara si ma indruma la instanta pt nulitate dar imi este teama sa nu cheltui banii degeaba
Multumesc inca o data!
am un frate mort de 20 de ani si de cate ori am intrebat sotia lui de succesiune imi spunea ori ca nu are bani ori ca e bolnava etc.De curand am aflat ca a facut-o fara mine cu toate ca nu are copii , nici socri( parintii mei au murit inaintea fratelui)Stiu ca este mult prea tirziu dar am aflat ceva de NULITATE ABSOLUTA
Ce parere aveti?am vreo sansa?
Domnilor avocati,numele meu este Ileana si am urmatoarea problema;
parintii mei au avut 3 copii (eu si 2 baieti)dupa ce mama a decedat la succesiune eu si un frate am renuntat la dreptul nostru in favoarea fratelui mai mic care a ramas in curte cu tata.Dupa ce a decedat si tata nu ne-a mai chemat la succesiune si a facut ce a crezut impreuna cu un notar care i-a eliberat CM
Cind l-am intrebat a spus ca nu a mai fost nevoie de noi pt ca a avut testament de la tata (noi n-am stiut nimic)in care scrie ca lasa toate bunurile mobile si imobile lui
La cladiri nu as fi avut pretentie dar pamintul il avem pe acelas titlu(al lui tata) si sint 5 ha de teren; din care 1ha ii ramasese lui tata dupa ce a dat la copii zestre
1.e corect sa faca succesiunea fara noi?
2.ce ne-a mai ramas de facut?
Discuție este valabil?
bunicul meu a lasat testament in 1992 unui fiu de-al sau dar desi stia sa scrie si sa citeasca nu a semnat doar a pus degetul pe o foaie scrisa la masina si stampilata de un notar.As vrea sa stiu daca testamentul este valabil?