avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate CHIRIAC MIRCEA

Activitate CHIRIAC MIRCEA

Am fost lovit de un coleg de servici cu pumnul in gura,am cazut inconstient la pamant pentru mult timp,am cerut colegilor care au venit sa anunte ambulanta dar n-au facut-o,am fost dus apoi la Organizare si lasat mai mult de o jumatate de ora singur in sala de mese(doar o persoana a venit si m-a intrebat ce s-a intamplat?nici aceasta persoana n-a anuntat ambulanta) atunci am obtinut numarul de telefon de la un prieten si am sunat eu,am anuntat ambulanta dar nu ma localiza,am sunat din nou si in acest timp mi-a luat telefonul cu forta,apoi am fost preluat de ambulanta si dus la spitalul de urgenta Ploiesti,mentionez ca acest fapt s-a petrecut in incinta combinatului [EDIT] , in urma investigatiilor medicale am obtinut un concediu medical de 3 zile.Va rog sa-mi spune-ti ce trebuie sa fac???
Răspuns la discuția Cand pot beneficia de pensie?
stima...sarbatori fericite !
Răspuns la discuția Cand pot beneficia de pensie?
conditii speciale 3 ani 9 luni 2 zile anterior lunii o4 an 2001;in gr.ll (legea 3/1977) 11 ani 6 luni 28 zile ; conditii normale 22 de ani 9 luni 27 zile ;stagiul asimilat 1 an 3 luni si 17 zile ;stagiul aferent gr l si ll 4 ani 6 luni....toate datele prezentate sunt conform deciziei de respingere....care va fi varsta de pensionare?...va multumesc
Sunt nascut pe 31-08-1950,am stadiul de cotizare realizat de 43 de ani 11 luni 14 zile in sector de stat din care 11 ani 6 luni 28 de zile gr 2(leg 3/1977)conditii speciale3 ani 9 luni 2 zile,conditii normale 22 ani 9 luni27 de zile.Stagiul aferent grupei a 2 a este de 4 ani si 6 luni.Care este varsta la care pot iesi la pensie pentru limita de varsta ???...va multumesc !!!
buna seara ....in anul 2009 am iesit la pensie,suntem mai multi mineri in acest caz,ce nu am beneficiat de intreaga suma de iesire la pensie,in CCM al CNH sa Petrosani era prevazut ca: la iesirea la pensie se atribuia o suma de 15.000 ron (impozabil 10.500)...printr-un act aditional la CCM semnat la 31 iulie 2009 intre sindicate si administratie CNH sa (fara a semna si membrii de sindicat) s-a stabilit sa aceasta suma sa fie mai mica adica 5.100 ron (impozabil 3.500 ),mentionez ca aceasta suma de 15.000 s-a dat pana in luna iulie,iar cei care au iesit la pensie dupa luna iulie 2009 am beneficiat de suma de 5.100 ron, CCM este din anul 2008 prelungit de 3-4 ori prin acte aditionale printre care si cel mentionat mai sus(31 iulie 2009).Va rog sa-mi spuneti ce se poate face in acest caz,daca se poate obtine diferenta sumei prin actiune judecatoresca ???...va multumesc
buna ziua...suntem 3 (viitori) asociati,vrem sa dezvoltam o afacere cu fonduri nerambursabile, pe teritoriul ( TERENUL-nu este intabulat )
unuia dintre asociati,acel asociat de fapt sunt doua persoane ce detin acest teren(surori),au o procura de la mama lor pentru a folosi acel teren cum doresc ele, chiar vanzarea acelui teren,ma intreb daca banca accepta co-finantarea in acest caz ?.Cum procedam ?...pasii de urmat ?....multumesc
...fonduri nerambursabile pentru agricultura...va rog
buna seara....asa cum apare si in titlu ,daca infiintez o sociatete comerciala noua pot obtine fonduri UE ?...si ce facilitati sunt la firmele noi infiintate ?....va multumesc
buna ziua...cum pot deveni asociat la o societate comerciala (srl) ?...acte necesare,procedura si alte detalii...multumesc
buna ziua...as vrea sa ma asociez cu o persoana ce detine o societate(gater)si dorim sa-i schimbam profilul; intr-o ferma de iepuri,in acest caz se pot obtine fonduri UE ?...mentionez ca societatea (gater)nu are datorii...multumesc