avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1864 soluții astăzi
Forum Activitate axw

Activitate axw

Răspuns la discuția tragere raspundere administrator
AFP vrea in momentul de fata sa atraga raspunderea (inca nu exista nimic pe hartie, doar amenintare din partea lor) deoarece firma nu mai are bunuri. AFP va apela la ONRC?
Buna ziua,
Am o firma cu datorii la stat de cca. 20000 lei. De 3 ani de zile nu mai am activitate si nici contabilitate nu am mai facut. Ma tot cauta de la finante de la executare si mi-a sfatuit sa nu-l mai tin firma si sa-l bag in faliment. Am vrut si eu mai devreme dar din cauza ca nu mai este tinut contabilitate nu am bilant actual depus. In plus am marfa pe stoc pe ultimul bilant de peste 100.000 lei care nu-l mai am(furnizorul a ridicat si retur nu am mai primit) Altceva nu mai am pe societate. Lichidatorul imi zice ca am nevoie de bilantul si balanta la zi si marfa zero pe stoc sa nu se atraga raspundere administrator. Daca declar marfa neexistenta (furata sau deteriorata) ma mai umfla cu datorie la stat cu inca 40-50.000 lei(TVA de declarat). Nu stiu ce sa fac, bani nu mai am doar s-o bag in faliment (acei 120 lei la tribunal), dar nu stiu daca ma duc la finante sa depun bilantul celor 3 ani de zile mai accepta, ma lasa sa depun fara sa platesc pe loc amenda? Daca ma amendeaza nu o mai pot plati si bilantul tot nu l-am depus?
Ajutat-ma cu un sfat va rog!
Buna ziua,
Am o firma cu datorii la stat de cca. 20000 lei. De 3 ani de zile nu mai am activitate si nici contabilitate nu am mai facut. Ma tot cauta de la finante de la executare si mi-a sfatuit sa nu-l mai tin firma si sa-l bag in faliment. Am vrut si eu mai devreme dar din cauza ca nu mai este tinut contabilitate nu am bilant actual depus. In plus am marfa pe stoc pe ultimul bilant de peste 100.000 lei care nu-l mai am(furnizorul a ridicat si retur nu am mai primit). Lichidatorul imi zice ca am nevoie de bilantul si balanta la zi pe care daca il fac ma mai umfla ca datorie la stat cu inca 40-50.000 lei(TVA). Nu stiu ce sa fac, bani nu mai am doar s-o bag in faliment (acei 120 lei la tribunal), dar nu stiu daca ma duc la finante sa depun bilantul celor 3 ani de zile mai accepta, ma lasa sa depun? Daca ma amendeaza nu o mai pot plati amenda si bilantul tot nu l-am depus?
Ajutat-ma cu un sfat va rog!
Buna ziua,
Ajutati-ma va rog cu un sfat. Am o societate care de 3 ani de zile nu mai are activitate, nu este suspendata nu s-a depus nici bilant la orc si are datorie la stat de17000 lei. Finantele ma suna ca sunt in executare silita (de mai mult timp) cu poprire pe cont. Societatea nu are nimic pe numele lui. Poate declansa statul insolventa si raspunderea administratorului? Cei de la finante stiu ca mai am si o alta societate care nu are datorii. Ce poate intreprinde cu societatea fara obligatii si ce poate face cu societatea datornica, mai mult cu administratorul?
Discuție Ipoteca dubla
Buna ziua,
As vrea sa ma lamuriti in situatia de mai jos:
Eu cu sotia mea vrem sa "refinantam" un credit pe societate la care suntem garanti cu un alt credit care vrem sa luam pe numele nostru deci un credit de nevoi cu ipoteca prin a rambursa inapoi creditul pe firma integral cu cel nou luat pe numele nostru.
M-am deplasat la banca si mi-au zis ca deoarece eu sunt acum proaspat angajat nu pot lua credit, trebuie sa astept vreo 8-10 luni sa am continuitate, dar sa ia sotia mea o parte a sumei dorite deoarece ea are continuitate in carnetul de munca cu ipoteca pe casa noastra, urmand ca eu sa-mi iau la randul meu una dupa o perioada de lucru tot de nevoi personale si cu ipoteca pe aceiasi casa.
Intrebare:se poate lua 2 credite cu ipoteca care sa fie garantate cu acelasi imobil si cum?
Răspuns la discuția abuz bancar
Am fost la ANPC cu aceasta problema iar acolo ni sa spus ca ei pot sa oblige banca sa elibereze BO doar dupa ce s-au perfectat modificarile, adica dupa ce s-au semnat actul aditional/contractul de credit . Ma intreb eu daca ni se pune un contract sub nas sa semnam cum sa semnam si dupa aceea cum sa mai mergem la ANPC ?
ANPC intr-adevar nu se ocupa cu pers. juridice dar noi acuma reclamam ca pers fizice deoarece nu mai suntem in firma ci doar pers fizice garanti inca.
Motivul bancii (contrariu celei date oficial anterior) este ca raspunsul primit este una intermediara(aberatie spun eu) si ca garantia data de cetateni straini(UE) nu prezinta acuma pentru ei o garantie. Pai da exista o lege care reglementeaza ca documentele de garantie semnate de cetateni UE sunt nule?
Ce este de facut?
Discuție abuz bancar
Buna ziua,
Cazul meu este urmatoarea: am avut o societate cu capital mixt.
Noi(cetateni romani) am iesit din firma la ORC iar acuma firma este 100% capital strain(UE).
Firma a contractat in urma cu 2 ani un credit garantat cu BO de catre asociati.
Inainte sa facem cesiunea am solicitat bancii aprobarea transferului si eliberarea BO ale noastre. Am depus cererea, banca ne-a comunicat in scris semnat si stampilat ca este OK adica pana la perfectarea modificarilor ramanem garanti.
Acum au sosit hartiile banca a acceptat transferul insa BO nu mai vrea sa elibereze.
Sucursala cu care avem relatii contractuale nu este in stare sa decida decat bucurestiul. Noi am primit raspuns de la cei de aici, pentru ca la ei am apelat, doar contractul cu ei am incheiat.
In ciuda faptului ca am facut toate demersurile si am primit raspuns pozitiv, acuma banca nu mai vrea sa se tina de cuvant.
Ce ne sfatuiti sa facem?
Discuție abuz bancar
Buna ziua,
Cazul meu este urmatoarea: am avut o societate cu capital mixt.
Noi(cetateni romani) am iesit din firma la ORC iar acuma firma este 100% capital strain(UE).
Firma a contractat in urma cu 2 ani un credit garantat cu BO de catre asociati.
Inainte sa facem cesiunea am solicitat bancii aprobarea transferului si eliberarea BO ale noastre. Am depus cererea, banca ne-a comunicat in scris semnat si stampilat ca este OK adica pana la perfectarea modificarilor ramanem garanti.
Acum au sosit hartiile banca a acceptat transferul insa BO nu mai vrea sa elibereze.
Sucursala cu care avem relatii contractuale nu este in stare sa decida decat bucurestiul. Noi am primit raspuns de la cei de aici, pentru ca la ei am apelat, doar contractul cu ei am incheiat.
In ciuda faptului ca am facut toate demersurile si am primit raspuns pozitiv, acuma banca nu mai vrea sa se tina de cuvant.
Ce ne sfatuiti sa facem?
Răspuns la discuția contract orange
Inteleg. Si daca am plecat din firma? Nimeni nu va plati un abonament care nu este folosit.
Discuție contract orange
Am un contract cu orange pe firma.
Deoarece nu mai folosesc abonamentul care este de grup si are 10 numere
m-am deplasat la orange sa cer rezilierea contractului care expira in iunie 2011.
Vreau sa precizez ca firma a avut 2 asociati romani(cei care au folosit serviciile orange si angajati) si 2 asociati straini. Noi am iesit din firma deci firma acum este 100 % capital strain.
Bineinteles am fost refuzat desi am prezentat si documentele de cesiune si noul statut. Acolo mi-au zis ca legea 161 nu se refera la cazul nostru ci doar la vodafone si cosmote unde se cere taxa de reziliere contract. Mentionez ca aici se cere si mai mult : sa platesti toate abonamentele ramase si atunci se va putea rezilia si contractul. Pe langa aceasta cei doi asociati romani am contractat noi abonamente pentru noi, pers. fizice sa pastram numerele.
Ajutati-ma in aceasta privinta. Ce am de facut pentru ca sa se termine odata.
Ce sa fac sa apelez la OPC?
Multumesc.