avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate daniela-florentina

Activitate daniela-florentina

sotul meu are un copil dintr-o relatie cu o fata nu a fost casatorit cu ea iar copilul implineste in septembrie 18 ani acum ii achita o pensie de intretinere de 41.60 ron iar acum ea l-a dat in judecata si cere majorarea pensiei la 150 ron vreau sa precizez ca nici eu nici sotul nu avem un loc de mnca si nici alte venituri in afara de alocatia celor doi copii minori ai nostri as dori sa stiu daca in conditiile acestea mai poate obtine o majorare a pensiei de intretinere si cam cat ar putea fi aceasta.vreau sa mai spun ca din luna septembrie a anului trecut nu am mai achitat pensia de intretinere dar nu din rea vointa ci datorita faptului ca nu am avut resure financiare de nici un fel si cum poate influenta asta procesul ce se poate intampla?va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția mostenire
eu prima data ce trebuie sa fac ca sa imi scot partea mea aparte unde trebuie sa ma adresez imobilul se afla in alt judet fata de cel in care locuiesc eu pot deschide procesul aici sau trebuie sa merg acolo/va multumesc din suflet si as dori sa va mai intreb daca nu aveti idee in mare cam cat ma costa ?pentru ca nu sunt chiar pe roze cu banii si fratii lui tata sunt saraci de aceea ei nici nu au deschis niciunul proces
Discuție mostenire
tatal meu a murit de sapte ani el mai are trei frati iar casa in care a locuit era casa parintilor sai dupa care a fost facuta succesiunea si aveau dreptul fiecare egal adica cate un sfert fiecare. acum dupa ce el a murit eu sunt mostenitorul lui as vrea sa stiu ce pasi trebuie sa fac pt. a-mi putea scoate partea mea deoparte sau, daca s-au hotarat si fratii lui tata si vrem sa vindem daca se pot face acte direct pe acea persoana care cumpara fara sa mai deschidem succesiune aparte pe fiecare.va multumesc.specific faptul ca mama traieste dar nu are nici un drept deoarece erau divortati de 20 de ani.
Răspuns la discuția cartea de munca
nu va suparati ma costa mult in cazul in care nu imi eliberaza cartea de munca sa deschid proces ca va dati seama daca nu lucrez de 3 luni nici nu stau pe roze cu banii si eu nu pot sa inteleg de ce ma pune el da semnez o nota de lichidare care a zis ca a intocmit-o cu debitele restante la impozitul local sunt obligata sa semnez asa ceva doar eu sunt constienta ca trebuie sa imi platesc impozitele dar dau cat am ca nu pot tot odata deci ce sa fac?
Discuție cartea de munca
va rog din suflet sa ma ajutati!am fost angajata timp de 1 an de zile ca si asistent personal al unei persoane cu handicap la incetarea contractului individual de munca pe perioada determinata angajatorul respectiv primaria din localitate si implicit personal d-l primar nu vrea sa imi elibereze cartea de munca pe motiv ca am restante la impozitul local am facut o adresa la i.t.m. prin care mi s-a spus ca nu are nici un drept sa imi retina cartea de munca dar d-l primar refuza in continoare sa mi-o restituie asa ca am facut o adresa si personal dumnealui recomandata dar mi-a raspuns ca imi elibereaza cartea de munca dupa cecitezma poate lamuri si pe mine cineva ce inseamna asta?caci eu am deja pe a 3-a luna de cand el nu vrea sa imi restituie carnetul de munca.are vreo legatura faptul ca am restante la impozitul bugetului local cu faptul ca am fost angajata pe post de asistent personal a unei persoane cu handicap?va multumesc anticipat.