avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate clau_dia

Activitate clau_dia

as avea o intrebare,sunt casatorita iar sotul meu e in concediu pt crestere copil de 1 an si 9 luni.as dori sa divortez,ce se intampla in acest caz copilul avand doar 1 an si 9 luni?pierd banii sau e posibil ca copilul sa ramana la el?
va rog sa-mi raspundeti,va multumesc
Răspuns la discuția drepturile gravidei
as mai avea o intrebare:concediul pro si postnatal e platit?dak da,cu cat si de catre cine?dupa cele 126 angajatorul poate sa ma renunte la mine?sau sunt `protejatata`inca 6 luni?multumesc
Răspuns la discuția drepturile gravidei
pai am lucrat perioada iunie-septembrie 2008 si iunie-august 2009 si din decembrie 2009 pana in momentul de fata,cu carte de munca.
Răspuns la discuția coasigurat
da multumesc
Răspuns la discuția drepturile gravidei
pai eu asa stiu ca nu pot intra in ccc pt ca am intrerupere in cartea de munca si nu am 12 luni lucrate consecutiv.cum eu ar trebui sa nasc in octombrie si fiind angajata la firma respectiva din decembrie nu beneficiez de ccc.am dreptate?
Discuție coasigurat
buna ziua,as dori sa stiu daca as putea sa o iau pe mama ca si coasigurata in cazul in care eu sunt casatorita,insarcinata si avem domicilii diverse iar ea nu mai are platite contributiile la cass de ani buni?pe mine ma afecteaza cu ceva in cazul in care o iau ca si coasigurata si ce acte sunt nevoie?multumesc
buna ziua,as dori sa stiu in cazul in care lucrez de 7-8 luni la o firma si sunt insarcinata in momentul de fata in 25 sapt cum pot face ca sa-mi pastrez locul de munca?trebuie sa-mi bag demisia sau intru in somaj?el oricum nu are dreptu sa ma dea afara?legal de la 31 sapt pot intra in concediu prenatal?si cel postnatal?cate zile de concediu am dreptul si cand ar trebiu sa ma intorc la lucru?multumesc
sunt angajata din decembrie 2009 la firma la care lucrez si acum,anterior am lucrat iunie-august 2009 la o alta firma dar am intreruperea asta de 4 luni deci e adevarat ca trebuia sa fiu angajata din octombrie ca sa beneficiez de concediu pt cresterea copilului 2ani,trebuia sa am 12 luni lucrate fara intrerupere?sau cum functioneaza?astept lamuriri,pareri
va multumesc