Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drepturile gravidei
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drepturile gravidei

buna ziua,as dori sa stiu in cazul in care lucrez de 7-8 luni la o firma si sunt insarcinata in momentul de fata in 25 sapt cum pot face ca sa-mi pastrez locul de munca?trebuie sa-mi bag demisia sau intru in somaj?el oricum nu are dreptu sa ma dea afara?legal de la 31 sapt pot intra in concediu prenatal?si cel postnatal?cate zile de concediu am dreptul si cand ar trebiu sa ma intorc la lucru?multumesc
1. Daca demisionati cum vreti sa va pastrati locul de munca?
2. Daca l-ati anuntat pe angajator in scris si cu adeverinta de la medic ca sunteti gravida nu va poate concedia decat daca firma este in reorganizare judiciara sau faliment.
3. Impreuna cu medicul stabiliti data cand veti intra in concediu de maternitate (pre si postnatal) 126 de zile, in asa fel incat pentru postnatal sa va ramana minim 42 de zile.
4. Dupa concediul de maternitate puteti intra in CCC pana la 2 ani.
5. Si daca veti fi in somaj veti beneficia si de concediu de maternitate si de CCC.
pai eu asa stiu ca nu pot intra in ccc pt ca am intrerupere in cartea de munca si nu am 12 luni lucrate consecutiv.cum eu ar trebui sa nasc in octombrie si fiind angajata la firma respectiva din decembrie nu beneficiez de ccc.am dreptate?
1. Inainte de decembrie 2009 nu ati mai lucrat in alta parte?
2. Pornind de la data nasterii inapoi, trebuie sa aveti 12 luni in care ati lucrat cu contract individual de munca si/sau sa aveti perioade asimilate: concedii medicale, somaj, concediu de maternitate.
pai am lucrat perioada iunie-septembrie 2008 si iunie-august 2009 si din decembrie 2009 pana in momentul de fata,cu carte de munca.
as mai avea o intrebare:concediul pro si postnatal e platit?dak da,cu cat si de catre cine?dupa cele 126 angajatorul poate sa ma renunte la mine?sau sunt `protejatata`inca 6 luni?multumesc