avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat

buna ziua,as dori sa stiu daca as putea sa o iau pe mama ca si coasigurata in cazul in care eu sunt casatorita,insarcinata si avem domicilii diverse iar ea nu mai are platite contributiile la cass de ani buni?pe mine ma afecteaza cu ceva in cazul in care o iau ca si coasigurata si ce acte sunt nevoie?multumesc
Cel mai recent răspuns: clau_dia , utilizator 10:58, 19 Iulie 2010
Da puteti sa o luati in coasigurare dar va trebui sa-i faceti mutatie pe adresa dv. ca sa puteti dovedi ca o aveti in intretinere. Celelalte documente solicitate de Casa de Asigurari nu le cunosc si este bine sa intrebati la ei.
Documentele sunt :
- copie certificat de casatorie (pentru sot,sotie) ;
- copie certificat de nastere a asiguratului (in cazul in care coasiguratul este un parinte) ;
- Certificat fiscal eliberat de Organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile pe ultimii 5 ani;
- Declaratie tip pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii ;
- Declaratie pe propria raspundere a persoanle asigurate prin care aceasta declara ca are in intretinere persoana respectiva;
- Document din care sa rezulte calitatea de asigurat a persoanei asigurate (cupon de pensie, adeverinta AJOFM, adeverinta DMPS, etc.) ;

Salariatii si coasiguratii acestora fac dovada calitatii de asigurat cu Adeverinta eliberata de angajator ( conform anexei 1^1 din Ordinul 903/2007, publicat in M.O. nr.827 / 04.12.2007 ); utilizarea modelului publicat in M.O. este obligatorie.
da multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurati - obligatoriu adeverinta anaf/primarie Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, In situatia in care un salariat doreste luarea in intretinere a sotiei lui, fara ca aceasta sa aibe venituri proprii, sunt necesare cele 2 ... (vezi toată discuția)
Asigurare medicala andreea elena andreea elena tatal meu a avut nevoie de o operatie intr_un spital de stat si nu este asigurat medical,are un venit de 150 lei,pot sa ii ofer in vreun fel asigurarea mea,eu ... (vezi toată discuția)
Adeverinta coasigurat roberto76 roberto76 Buna seara Sotia a terminat concediul de crestere a copilului si la firma la care a lucrat nu s-a mai putut intoarce, contractul fiind intrerupt prin acordul ... (vezi toată discuția)