Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat

buna ziua,as dori sa stiu daca as putea sa o iau pe mama ca si coasigurata in cazul in care eu sunt casatorita,insarcinata si avem domicilii diverse iar ea nu mai are platite contributiile la cass de ani buni?pe mine ma afecteaza cu ceva in cazul in care o iau ca si coasigurata si ce acte sunt nevoie?multumesc
Da puteti sa o luati in coasigurare dar va trebui sa-i faceti mutatie pe adresa dv. ca sa puteti dovedi ca o aveti in intretinere. Celelalte documente solicitate de Casa de Asigurari nu le cunosc si este bine sa intrebati la ei.
Documentele sunt :
- copie certificat de casatorie (pentru sot,sotie) ;
- copie certificat de nastere a asiguratului (in cazul in care coasiguratul este un parinte) ;
- Certificat fiscal eliberat de Organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile pe ultimii 5 ani;
- Declaratie tip pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii ;
- Declaratie pe propria raspundere a persoanle asigurate prin care aceasta declara ca are in intretinere persoana respectiva;
- Document din care sa rezulte calitatea de asigurat a persoanei asigurate (cupon de pensie, adeverinta AJOFM, adeverinta DMPS, etc.) ;

Salariatii si coasiguratii acestora fac dovada calitatii de asigurat cu Adeverinta eliberata de angajator ( conform anexei 1^1 din Ordinul 903/2007, publicat in M.O. nr.827 / 04.12.2007 ); utilizarea modelului publicat in M.O. este obligatorie.
da multumesc