avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate portik

Activitate portik

Discuție Carte online
Am scris o carte, si as vrea sa public pe internet,dar nu gratuit. N-am ninci PF,nici I.I, nici SRL. Intrebarea este :acest lucru este legal ? Sau care vsunt modalitatiile sa fie legal.
Deci daca iau in considerare textul OG nr.26/2000, atunci este un salariu minim brut. In ce text, lege se afla referirea la doua salarii brute ?
Care este patrimoniul initial al unei asociatii ?
a) un salar brut pe economie ? (conf. OG nr.26/2000 art.6)
sau
b). doua salarii brut pe economie ( conform cateva siteuri juridice din Romania)
Sunt persoana fizica, si vreau sa angajez pe cineva cu cartea de munca, pentru a ingriji tatal meu, de 75 ani ( nu gasesc locuri la azil )
Intrebari :
a) cum pot sa fac acest lucru ?
b) exista ceva lege referitor la acest aspect ?
Buna .

Am creat un site de publicitate, si as vrea sa aiba si un profit. Am "verificat" piata , si feddbeckul este ca se cere " munca in strainatate" . Nu am capitalul necesar , sa obtin un permis, sau ce trebuie de la Ministerul Muncii. Am luat legatura cu o agentie de intermediere din Ungaria, si dansii imi permit sa furnizez pe site-ul meu anunturile lor , deci recrutarea apartin exclusiv al lor. M-am gandit sa creez un serviciu , de tip "alerta email " , contracost, cine vrea oferte personalizate , sa obtine astfel de informatii. In informatiile primite , ei vor fi indrumati catre firma de recrutare a fortei de munca, ca CV-ul sa fie depus acolo.
Intrebarea : oferirea acestui serviciu este legal ? Nu vreau sa ma incurc nici cu un proces, dar nici cu OPC-ul , fiindca nu pot garanta cu 100 % , cine apeleaza , vor primi acele slujbe la care a candidat.
Am compus si termeni de conditii.
Buna .

Am creat un site de publicitate, si as vrea sa aiba si un profit. Am "verificat" piata , si feddbeckul este ca se cere " munca in strainatate" . Nu am capitalul necesar , sa obtin un permis, sau ce trebuie de la Ministerul Muncii. Am luat legatura cu o agentie de intermediere din Ungaria, si dansii imi permit sa furnizez pe site-ul meu anunturile lor , deci recrutarea apartin exclusiv al lor. M-am gandit sa creez un serviciu , de tip "alerta email " , contracost, cine vrea oferte personalizate , sa obtine astfel de informatii. In informatiile primite , ei vor fi indrumati catre firma de recrutare a fortei de munca.
Intrebarea : oferirea acestui serviciu este legal ? Nu vreau sa ma incurc nici cu un proces, dar nici cu OPC-ul , fiindca nu pot garanta cu 100 % , cine apeleaza , vor primi acele slujbe la care a candidat.
Am compus si termeni de conditii :
Termeni si conditii de utilizare
Prin prezentul acord se stabilesc termenii si conditiile de utilizare ale serviciilor de intermediere online disponibile prin www.e-hirdeto.co.cc , denumite in continuare "Servicii".
Vizualizarea continutul site-lui este gratis. Pe site vor aparea cele mai interesante joburi, dar continutul si veridicitatea acestora este raspunderea partenerilor. ( vezi partenerii )
Nu necesita inregistrare
NU colectam CV-uri , acesta trebuie trimis direct la promotorii anuntului de job.
Serviciul „ Alerta email personalizat” se adreseaza persoanelor care cauta un job si sunt disponibile sa plateasca pentru a primi emailuri cu filtrare personalizata. Si in acest caz continutul si veridicitatea acestora este raspunderea partenerilor. ( vezi partenerii ) .
Comanda pentru serviciul „ Alerta email personalizat” se face prin completarea formularului de comanda (vezi aici - descarca ) , care va fi trimis pe adresa de email : jobinfo@e-hirdeto.co.cc . Costul serviciului este 10 lei. In contravaloare veti primi 10 emailuri , cate doua pe saptamana. In emailuri veti fi instiintati despre cele mai noi joburi , dupa criteriile de filtrare alese de dvs. Veti primi o factura proforma, si dupa achitarea acestei facturi in contul bancar , si cu mentiunea numarul facturii, in termen de 24 ore veti primi primul email. Factura o veti primi prin cale postala.
Serviciile oferite de acest site pot fi folosite dupa bifarea casutei "Sunt de acord cu termenii de utilizare", echivalent cu consimtamantul dumneavoastra expres ca sunteti de acord si veti respecta, in integralitate, prezentul acord si orice document aditional la acesta.
www.e-hirdeto.co.cc protejeaza dreptul la intimitate al tuturor utilizatorilor site-ului cu respectarea prevederilor Legii nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date. Informatiile transmise de dvs vor fi pastrate in baza noastra de date in conditii de siguranta. Aceste informatii vor fi utilizate numai in scopul pentru care au fost completate si nu vor face obiectul unor servicii nedeclarate pe site la momentul transmiterii. In momentul expirarii comandei dvs. datele dvs. vor fi sterse din baza de date.
Intelegeti si acceptati ca, daca doriti sa intrerupeti utilizarea unui serviciu inainte de termenul de expirare nu aveti dreptul de a solicita restituirea partiala a valorii serviciului.
Termenul si incetarea acordului
Prezentul acord incepe sa-si produca efectele din momentul in care www.e-hirdeto.co.cc va accepta cererea dumneavoastra de inregistrare prin activarea contului, respectiv notificarea bancii . Acordul va continua sa isi produca efectele pana la expirarea servicilui ( 10 emailuri, cu joburi fitrate , personalizat pentru dvs.) In situatia in care doriti incetarea furnizarii serviciului catre dumneavoastra, intelegeti si sunteti de acord cu faptul ca platile deja efectuate nu sunt si nu vor fi returnate.
Confidentialitate
www.e-hirdeto.co.cc nu va divulga nici o informatie in privinta datelor dumneavoastra de client, fara permisiunea dumneavoastra directa. In acest caz statisticile furnizate de www.e-hirdeto.co.cc vor fi strict private, fiind accesibile doar administratorilor nostri.
Garantie
www.e-hirdeto.co.cc nu ofera nici un fel de garantie in privinta acuratetii, securitatii, utilitatii sau consecintelor utilizarii serviciilor www.e-hirdeto.co.cc . Serviciul si toate materialele aditionale sunt oferite fara nici o garantie suplimentara.
In nici un caz, www.e-hirdeto.co.cc nu va putea fi considerata responsabila fata de dumneavoastra sau fata de o persoana terta in privinta oricarei daune, directe sau indirecte, pierdere de profit, si orice prejudiciu, de orice natura, incluzand, dar fara a se limita la: pierdere de profit, atingeri aduse imaginii comerciale, sub imperiul oricarei legislatii, si indiferent daca job.ro a fost notificat sau nu anterior in privinta posibilitatii producerii unor astfel de prejudicii.
De asemenea, www.e-hirdeto.co.cc nu poate fi facut responsabil in nici un fel pentru datele dumneavoastra care sunt stocate pe in baza de date www.e-hirdeto.co.cc ,indiferent daca aceasta stocare se realizeaza ca urmare a furnizarii serviciului sau nu.
Alte mentiuni
Sunteti de acord sa nu solicitati si sa nu cereti www.e-hirdeto.co.cc sau reprezentatilor ,nici un fel de dauna, raspundere, pierderi, costuri (incluzand dar fara a se limita la onorariul avocatilor si orice alte costuri de judecata), aparute in conexiune cu orice actiune in justitie bazata pe o incalcare a termenilor prezentului acord. Aceasta garantie din partea dumneavoastra ramane in vigoare si dupa momentul incheierii relatiei dintre dumneavoastra si www.e-hirdeto.co.cc .
In cazul in care nu sunteti satisfacut de modul in care sunt furnizate serviciile www.e-hirdeto.co.cc singurul mod in care puteti remedia aceasta nemultumire este sa incetati folosirea serviciilor .
Acest acord este guvernat de legislatia romana in vigoare. Intelegeti si sunteti de acord ca orice litigiu rezultat ca urmare a aplicarii termenilor si conditiilor cuprinse in prezentul acord, sa fie de competenta instantelor romane

Mentionez, ca site-ul mentionat este inca un faza de testare.

Multumesc anticipat ptr. raspuns.