avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate lili74a

Activitate lili74a



raluk0207 a scris:



lili74a a scris:



raluk0207 a scris:

Da
Soțul va moșteni 1/4, iar copilul 3/4.

Ok și in aceasta situație ce pot sa fac ca el sa copilul lui din alta relație sa nu aiba nici un drept
Multumesc frumos


Ori sa nu va căsătoriți deloc.
Ori sa ii faceți copilului dvs acte, din timpul vieții, după ce va deveni major.

Multumesc frumos


lili74a a scris:



raluk0207 a scris:

Da
Soțul va moșteni 1/4, iar copilul 3/4.

Ok și in aceasta situație ce pot sa fac ca el sa copilul lui din alta relație sa nu aiba nici un drept
Multumesc frumos

Încă un aspect soțul va mosteni 1/4 din imobil sau numai bunurile mobile


raluk0207 a scris:

Da
Soțul va moșteni 1/4, iar copilul 3/4.

Ok și in aceasta situație ce pot sa fac ca el sa copilul lui din alta relație sa nu aiba nici un drept
Multumesc frumos
După divorț și după partaj am rămas cu apartamentul și un copil,după 14 m am recăsătorit in cazul in care eu mor apartamentul se imparte între copilul meu soțul supraviețuitor ?
Mulțumesc frumos
Încă un aspect un copil a ramas in curte cu ea a investit și modernizat toată curtea și casa plus ca a întreținut o și pe ea cu toate ca avea pensie nu avea cum sa aducă curtea și casa la starea in care este acum iar acum a spus ca nu-i mai cedează partea și nici sora a fost o înțelegere verbala și de buna credință iar acum s au întors . In situația asta ce este de făcut cum pot sa mi recuper tot ce am investit in 26 de ani
1 sa înțeleg ca partea cea mai mare ii revine mamei
Buna ziua
In cazul in care tata a decedat și a rămas mama și 2 copii cum se împarte casa și curtea la toți trei cât ii revine fiecăruia
Multumesc frumos
si care ar fi proportiile stabilite de lege ?
multumesc frumos
copilul este al sotului ;sotul sta in casa parintilor tatal sotului decedat doar mama mai traieste el avand si o sora ,mostenirea este dezbatuta dupa moartea tatalui ;el si cu sotia din a doua casatorie au facut investitii semnificative ptr care exista chitante ,facturi, batrana refuza sa faca acte in caz de deces al sotului sotia ce drepturi are tinand cont ca intretinerea si tot ce tine de gospodarie este facuta de cei doi soti
multumesc frumos