avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate batzik

Activitate batzik

Deci nu exista un precedent in care sa se ia in calcul aceasta durata in calcularea perioadei de 'stat pe dreapta' dupa sentinta definitiva?
Buna ziua. Intrebarea mea e urmatoarea:
Acum aproximativ 18 luni mi s-a suspendat dreptul de a conduce ca urmare a depasirii pragului de 0,8 in sange (fara accident, fara a fi recalcitrant etc. Am facut-o, asta e).
Dosarul a primit nr de parchet in luna 6.2013
De aproximativ 4 luni, d-l procuror caruia i-a fost repartizat cazul imi promite ca 'saptamana asta va pleca de la dansul'.
M-am informat si perioada medie de solutionare a dosarelor de catre dansul (trimiterea in judecata/camera preliminara) este de 1-2 luni.
Care este posibilitatea de a urgenta trimiterea in judecata, sa am o hotarare definitiva si sa inceapa sa curga termenul dupa care pot sa iau iar carnetul?
Exista vreun precedent in care perioada scursa de la suspendarea dreptului de a conduce (sau macar de la incheierea cercetarilor de catre politie) pana la solutionare a fost luata in calcul pentru data in care se poate lua iar permisul?

Nu mi se pare normal sa stau 2 ani pana la definitiva, si apoi inca un an.
Multumesc anticipat.
In aceeasi situatie ma aflu si eu, doar ca am primit un voucher la inceputul contractului (discount la un televizor). In ce conditii pot denunta unilateral acest contract? Sau doar sa nu le platesc cei 3 lei care mi se par abuz...
Răspuns la discuția CEC in alb, garantie
Din cate am inteles, dansul vorbeste despre un cec in alb. In momentul lasarii sale ca si garantie, nu cred ca avea de unde sa stie cuantumul care va fi trecut pe el de catre creditor. E o poveste cu doua taisuri cea cu cecuri in alb...
Răspuns la discuția Impozit venit -> impozit profit
Deci, de dragul calculelor, eu, la finele anului fiscal:
-am facturat 320.000
-am cheltuit 30.000
-platesc impozit 7500+37940 = 45.440
-deduc 960 sponsorizare
-platesc la finalul anului impozit pe dividende de 16% * (320.000 - 30.000 - 46.400) = 38.976
Raman cu 204.624 - 199.040(diferenta de sponsorizare) = 5.584 ron

Sper ca am calculat bine...

In cazul in care mai cheltui 10.000 pe trimestrul 4:
-profit 280.000
-impozit pe profit + 960 sponsorizare: 44.800
-impozit pe dividende: 37.632
-Rest: 197.568 - (200.000-960) = dau 1472 ron din buzunar
Răspuns la discuția Impozit venit -> impozit profit
Sunt prestator de servicii (pagini web, aplicatii etc.).
La 30 iunie aveam asa (grosier):
Cifra de afaceri: 250.000
Cheltuieli: 20.000
Impozit: 7500
Sponsorizari: 200.000


La 30 Septembrie voi avea (presupunand ca nu mai facturez):
Cifra de afaceri:320.000
Cheltuieli: ~30.000 (20.000iunie + 10.000 iul-sept)
Impozit platit anterior: 7500
Sponsorizari:200.000

Cu cati bani va trebui sa vin de acasa?
Am un srl platitor de impozit pe venit (3%). Anul acesta am facturat 250.000 ron+tva, din care am platit 7500 impozit si cu 200.000 am sponsorizat o echipa de fotbal. Acum am mai emis o factura de 70.000, trecand la impozit pe profit.
Intrebarea mea este: in momentul in care am facut sponsorizarea, acest lucru era deductibil. Care sunt impozitele pe care trebuie sa le platesc in acest moment, si in ce masura imi mai pot deduce sponsorizarea? (la profit am inteles ca e deductibil undeva la 0,3%). Conteaza faptul ca sponsorizarea a fost facuta anterior depasirii pragului de 65.000eur?

Multumesc anticipat.
Eu cat citisem prin legislatia rutiera, infractiunile sunt 'conducerea cu permisul suspendat' si 'conducerea fara permis'. Nu inteleg, inclusiv in cazul tau, daca te prinde conducand in perioada de 1 an circuland cu permisul in buzunar, care e incadrarea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
flrpal [Editat]
Apoi, nu am scris niciunde ca ar fi un permis din UE. Sunt multe tari (sau chiar zone in unele tari) care iti permit sa pastrezi permisul de cetatean strain. Exemplu: District of Columbia, SUA. Si mai sunt si altele...

In al treilea rand, daca mi s-a anulat, nu il mai am. Deci nu am doua permise simultan.

Si nu in ultimul rand, intrebarea mea consider ca era pertinenta. Din moment ce pot conduce in orice alta tara cu permisul respectiv, doar in Romania nu, doresc sa stiu care este procedura pentru a putea conduce si in RO dupa trecerea anului de suspendare. Daca sunt obligat sa dau din nou examen pentru obtinerea permisului (chiar daca nu il doresc), sau se ridica interdictia din oficiu. Si o lege care sa prevada cazul acesta.
Perfect, partea asta am lamurit-o. Mai ramane intrebarea cu ce se intampla dupa expirarea anului in care nu am dreptul sa conduc, si nu doresc preschimbarea carnetului strain.
a) am dreptul din oficiu sa conduc, art. 86 nu mai are efecte
b) trebuie sa dau examen si sa il trec, chiar daca nu doresc carnet, doar pentru a mi se permite sa imi exercit acest drept pe teritoriul RO