avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate Petru Luncan

Activitate Petru Luncan

Până în prezent nu dețin informații referitoare la publicarea lui.
Unii îl vor modificat, alții nu. Știu că încă se poartă discuții pe tema aceasta.
Răspuns la discuția Conventie sau contract
Asta cred ca depinde de vechimea in munca a celui care intocmeste respectivul act spre a fi eliberat! :)

Oricum, nici una dintre forme nu poate fi considerata ca fiind gresita intrucat sunt sinonime!

Răspuns la discuția Conventie sau contract
Sunt de acord cu "legally_aid"!

In plus, "CONTRÁCT s.n. 1. Convenție (scrisă) prin care două sau mai multe părți se obligă reciproc la ceva."
[ link extern ]

Pentru mai multe detalii legate de vanzarea-cumpararea unei locuinte vizitati:

[ link extern ]
Răspuns la discuția onorariu avocat
=D>
"simplu spune ca in cazul unui litigiu primeaza contractul in engleza"

Prin urmare este specificat in contract! :)
Aceasta modalitate este folosita de regula in cazul companiilor mari si nu numai in momentul in care au sedii in mai multe tari din diferite considerente legislative.
Este o vorba in popor: "Tot calul care trage ia bataie!" E bataie de joc la adresa tuturor celor care produc/realizeaza venit, nu doar a PFA-urilor.

Rog colegii care sunt pe domeniul juridic sa expuna, in cazul in care exista specificata legislativ, optiunea de a compensa plata contributiei obligatorii la sistemul de stat cu cea la un sistem de asigurare privat.

De asemenea curiozitatea ma impinge sa ma gandesc daca procentele exprimate in noua lege sunt aplicate in aceeasi masura si celor care depasesc plafonul salariului mediu brut sau, ca de obicei, acestia beneficiaza de statut special, unii dintre ei - stiti despre ce e vorba???

Imi cer scuze daca am pus prea multe subiecte intr-un singur raspuns!

Va multumesc pentru raspunsuri!
Sanatate si numai bine!