avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate tiberiu60

Activitate tiberiu60

Multumesc!
Autoturism ce se intentioneaza a fi depus la REMAT (deocamdata nu sunt fonduri) in vederea programului RABLA.
Daca acest lucru nu este posibil pana la finele anului 2022 pentru ca REMAT nu are fonduri, în anul 2023 am inteles de la Directia taxe si impozite ca se plateste impozitul pe anul 2023 integral, fara a putea sa recuperez o parte din impozitul platit, deoarece radierea si scoaterea din evidentele fiscale se face catre stat si nu catre o alta persoana.
Parere personala este sa platesc impozitul pe primele 6 luni pentru ca paguba sa fie mai mica.
Mentionez faptul ca am depus toate diligentele la reprezentantul DACIA din zona, inclusiv taxa de rezervare
Multumesc pentru raspunsuri!
Casa de marcat a fost cumparata deoarece acesta a fost punctul de vedere al anaf pentru SRL fie el si pentru medici (doar un cod CAEN). Deci trebuie sa fie. Daca nu o are la un eventual control al fiscului este buna de plata. Sumele care s-ar fi obtinut din prestarea de servicii catre populatie sunt foarte mici la medicul de familie din provincie (sub 100 de ron pe luna) si nu se pricepe sa foloseasca casa de marcat, asa ca a fost luata decizia de a se elibera gratis. Medicul este in contract cu CNAS, se fac doar ordine de plata iar furnizorii de servicii (apa, gaze, curent....) sunt platiti cu ordine de plata. Incasari de la populatie nu se fac.
Cu stima.
Totusi cu F4019 cum ramane?
In legatura cu, conectarea la distanta a caselor de marcat in vederea transmiterii de date fiscale catre ANAF am urmatoarea speta:
1 Casa de marcat fiscala cu posibilitatea de a transmite la distanta datele dar nefolosita niciodata (medic pe SRL care a cumparat casa de marcat pentru ca asa este prevazut de lege).
Se trimite lunar declaratia F4019;
In noul context declaratia F4109 dispare si contribuabilul trebuie sa faca zilnic Raportul Z, evident pe zero, in acest fel deducandu-se faptul ca nu o foloseste?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cu stima,
Un medic care are cabinet medical organizat sub forma de SRL (asociat unic) este obligat conform legilor fiscale in vigoare sa detina casa de marcat?
Multumesc anticipat!
Pentru dividentele din 2017, repartizate in 2018 (luna aprilie), avand in vedere ca asociatul unic este si pensionar in afara de impozit, care a fost platit, ce mai este de platit? (ma refer eventual la CASS)
Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția PFA suspendat
Stimate Domnule moderator, nu exista o procedura mai simpla si cu mai putine taxe(de activare, de radiere, etc, etc)? Adica, simplu, dar nu cunosc suportul legal. Speta: PFA suspendat dar cu mijloace fixe amortizate se radiaza. Care este soarta acestor mijloace fixe?
Răspuns la discuția PFA suspendat
Multumesc!
Discuție PFA suspendat
Buna ziua,
Am un PFA suspendat (CMI) de doi ani, deoarece am deschis un SRL cu acelasi profil de activitate.
Intentionez sa incetez si sa radiez PFA-ul. Problema care apare este urmatoarea:
Pe PFA am o masina ca mijloc fix, amortizat si imobilul in care este CMI-ul, care este cumparat prin contract de vanzare-cumparare si achitat (imobil mai vechi de 99 ani).
Din punct de vedere al taxelor si impozitelor la vanzarea acestora (16%+10.5%) totul imi este clar din ceea ce am citit pe forum.
Problema este daca PFA-ul suspendat le poate vinde si pe urma se radiaza sau care este procedura corecta si legala.
Multumesc pentru citirea intrebarii!
Cu stima,