avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate Paul Dobos

Activitate Paul Dobos

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Cu siguranta sintezele de la Nomina Lex sunt un material extem de eficient in vederea pregatirii examenului de admitere in Barou si spun asta deoarece sunt pragmatice si la obiect. Daca stam sa analizam volumul urias al materiei -intre 6000 si 8000 de pagini ne dam seama foarte rapid ca este extem de dificil sa memoram sau sa ratinem un asa volum urias de informatii-plus ca dreptul nu inseamna numai toceala ci si intelegera institutiilor prin care el se exprima.Sa fim sinceri - sintezele vin foarte mult in ajutorul nostru, altfel ar trebui sa ni le facem singuri iar pentru asta trebuie sa alocam timp-iar TIMPUL este bunul nostru cel mai de pret.Sintezele de la Nomina Lex sunt undeva intre 1500 -1600 de pagini- diferenta de volum fiind evident semnificativa.Eu incerc sa reduc numarul undeva inspre 1200 de pagini,Trebuie sa fim pragmatici si sa speculam orice avantaj care ne-ar putea avantaja sa ne indeplinim visul pentru ca acest examen este tot mai dificil iar noi depunem zi de zi eforturi uriase pentru a reusi in acest sens. Pledez in favoarea Sintezelor cu toata convingerea.
Răspuns la discuția Problematica consilier juridic
Daca de exemplu sunt din maramures si vreu sa profesez in cluj este posibil ? Sau dor acolo unde am domiciliul adica in maramures?
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
Salut ma alatur si eu celor care se pregatesc pentru admiterea la INM 2011. Daca credem in sansele noastre cu siguranta vom reusi.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Salutare tuturor celor care posteaza si participa cu idei si sfaturi la Subiectul Admitere Barou 2010, cred ca este o idee excelenta de a activa in Cadrul acestui Forum deoarece ceea ce se face aici este ceva Incredibil. Solidaritatea, Informatiile si Forta Creatoare care caracterizeaza aceasta dezbatere este demna de luat in seama si pot sa spun ca m-a ajutat nespus de mult din punct de vedere MOTIVATIONAL. Ma numesc Paul Nicolae Dobos si sunt student in anul IV la Facultatea de drept si administratie publica din cadrul Universitatii Spiru Haret si ca si voi ma pregatesc pentru admiterea in Barou . Am gasit acest Forum abia acum o luna si pana atunci am fost in ceata in ce priveste cartile necesare pentru admitere ,dar de atunci am inceput si eu pregatirea in mod profesionist. Am si eu o intrebare pentru voi: Oare 4 luni de zile imi vor fi de ajuns pentru a cuprinde toata materia si a face fata cu succes la examen???Astept raspunsurile voastre.
Salutare tuturor celor care posteaza si participa cu idei si sfaturi la Subiectul Admitere Barou 2010, cred ca este o idee excelenta de a activa in Cadrul acestui Forum deoarece ceea ce se face aici este ceva Incredibil. Solidaritatea, Informatiile si Forta Creatoare care caracterizeaza aceasta dezbatere este demna de luat in seama si pot sa spun ca m-a ajutat nespus de mult din punct de vedere MOTIVATIONAL. Ma numesc Paul Nicolae Dobos si sunt student in anul IV la Facultatea de drept si administratie publica din cadrul Universitatii Spiru Haret si ca si voi ma pregatesc pentru admiterea in Barou . Am gasit acest Forum abia acum o luna si pana atunci am fost in ceata in ce priveste cartile necesare pentru admitere ,dar de atunci am inceput si eu pregatirea in mod profesionist. Am si eu o intrebare pentru voi: Oare 4 luni de zile imi vor fi de ajuns pentru a cuprinde toata materia si a face fata cu succes la examen???Astept raspunsurile voastre.
Multumesc Frumos.
Salut. Pentru a ma putea inscrie in COLEGIUL CONSILIERILOR JURIDICI sunt obligat sa lucrez intr-o Societatea Comerciala adica sa aduc o adeverinta de la locul de munca din care sa rezulte functia si data angajarii ? Daca nu lucrez nu pot sa ma inscriu ? Sunt Student in anul IV la Drept si as vrea sa stiu care este Procedura exacta in vederea inscrieri in Colegiul Consilerilor Juridici.