avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate szibolya

Activitate szibolya

Buna !Am lucrat la o firma de calculatoare unde am observat ca se vand piese la negru,fara garantie chiar in magazin.Mai mult se cumparau laptopuri de la persoane fizice si revindeau ca piese la pret triplu.Unde pot sesiza frauda,fara sa -mi risc propria piele?
:sorry:
Buna!Sper sa ma puteti ajuta si de data asta!
Acum 2 luni m-i s-a facut rau la locul de munca si patronii m-au trimis la doctor,unde am fost diagnosticata cu ateroscleroza in stadiu foarte avansat,si mi s-a recomandat urmarirea unui tratament ,si schimbarea locului de munca ,deoarece frigul si umezeala influenteaza negativ boala.
Patronii insa insista ca am inventat boala si au refuzat sa-mi plateasca salariul pe 2
luni.Am incercat toate variantele sa rezolv problema cu ei ,dar ieri am fost chiar data afara din biroul sefului!Ce ma fac?
Am dreptul sa nu ma mai prezint la locul de munca?Care sunt modurile de rezolvare in acest caz?#-o
Multumesc mult pentru promptitudine,dar nu m-am lamurit!Problema e ca semnaturile mele sunt peste tot,asta nu inseamna ca imi asum fapta?Am pastrat cateva comenzi facute le negru sa am dovezi in cazul in care vreau sa-i denunt dar daca eu am semnat documentul nu-mi ti singura craca?
Oricum la o confruntare seful mi-a spus ca daca vine un control o sa spuna ca el nu stie nimic,ca fac pe cont propriu!#-o#-o
Buna! Sunt angajata la un magazin da calculatoare unde se face si servizare de 3 ani.In primul an nu au fost probleme dar de ceva timp angajatorul ma constrange sa vand piesele la negru .Asta insemnand ca fara bonul de casa clientul nu are nici garantie!Comanda pt servizare se face intr-un singur exemplar care este distrus de sef la plecarea clientului.Dat fiind ca eu semnez comanda la primire ma simt direct responsabila fata de client dar si complice la evaziune.As dori sa stiu daca raspund penal pt aceste fapte!Desi mi-am dat deja demisia.Va rog mult sa ma lamuriti,multumesc!
fiind gestionara intr-un magazin ,raspund penal daca sunt constransa sa insel clientii?