avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate roxana20

Activitate roxana20

Răspuns la discuția deducere tva la autoutilitare
Tva la ce?
Daca va referiti la combustibil se poate.Numai ca trebuie sa existe o evidenta tinuta pe baza de foi de parcurs a drumurilor facute de masina respectiva.O alta modalitate ar fi ca persoana care o conduce sa fie incadrata in functie de agent de vanzari si inbaza unui proces verbal sa-i fie incredintata masina respectiva in vederea livrarii marfii mentionate.

Eu asa procedez la o firma de constructii.
Multumesc mult pentru raspuns!
Daca se incadreaza la scutire si eu am totusi tva pe ele.....atunci nu o sa deduc tva corect?
Deci inteleg ca ambele servicii mentionate ar fi trebuit sa fie facturate fara tva?La art 141 alin 2 litera d:

Sunt de asemenea scutite de taxa:

"d) livrarea la valoarea nominală de timbre poştale utilizabile pentru serviciile poştale, de timbre fiscale şi alte timbre similare; "

Atunci de ce la timbrele fiscale mi-a facturat tva?

Celalata problema respectiv cea a serviciilor publice din sfera serviciului universal doresc sa mentionez ca factura primita era aferenta unui colet care nu depasea 2kg.
Se incadreaza la scutite?

Multumesc!

Buna ziua

Supun atentiei dumneavoastra urmatoarea problema.
Primesc factura servicii postale (trimis colet in tara) pe care am si tva.Deduc tva-ul respectiv?
Stiu ca in codul fiscal aceste servicii sunt scutite de tva atat aceste servicii cat si achizitionarea de timbre fiscale,postale.
Tot aici as dori sa adaug ca am primit factura de la Posta Romana pentru achizitia unor timbre postale pentru care nu am tva pe factura si tot in aceeasi factura am si TIMBRE FISCALE pentru care mi-a facturat si TVA.
Este corect?


Multumesc!