Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deducere tva la autoutilitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deducere tva la autoutilitare

pot deduce TVA pentru o autoutilitara ( dacia papuc) destinata exclusiv pentru aprovizionare si transport produse la beneficiar? multumesc mult!
Tva la ce?
Daca va referiti la combustibil se poate.Numai ca trebuie sa existe o evidenta tinuta pe baza de foi de parcurs a drumurilor facute de masina respectiva.O alta modalitate ar fi ca persoana care o conduce sa fie incadrata in functie de agent de vanzari si inbaza unui proces verbal sa-i fie incredintata masina respectiva in vederea livrarii marfii mentionate.

Eu asa procedez la o firma de constructii.
Da,se poate.Autoutilitara nu intra la "vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului"

Circulara 341061/15.05.2009 ANAF
Prin urmare, vehiculele care prin construcţie şi echipare sunt destinate transportului mixt, respectiv atât transportului de persoane cât şi transportului de mărfuri, cum ar fi autofurgonetele, autocamioanele, autodubele, etc. nu intră sub incidenţa noilor prevederi care limitează deducerea TVA, chiar dacă din punct de vedere al greutăţii şi al numărului de locuri de pasageri s-ar situa în limitele prevăzute de art. 1451 din Codul fiscal.