avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate adibeea

Activitate adibeea

Răspuns la discuția Curatela minor
Va multumesc tuturor!
Răspuns la discuția Curatela minor
Va multumsc mult! Asa banuiam si eu dupa ce citisem cate ceva. Inca o intrebare: curatela se poate institui si pentru administrarea bunurilor dobandite in urma succesiunii (ceea ce mi-as dori mult de tot) sau este limitata strict la actul succesiunii? Parca citisem ceva de "curatela speciala" si "curatela generala".....
Va multumesc pentru ajutor!
Discuție Curatela minor
Buna ziua,
Sotul meu a decedat in urma cu 3 saptamani. Avem o fetita de 5 ani. In urma sotului a ramas o garsoniera achizitionata inaintea casatoriei noastre, o cota parte dintr-o casa cu teren, si o cota parte din niste loturi de pamant. Inteleg ca fetitei ii revine 3/4 si mie 1/4 din tot ce detinea sotul. Acum vine o "problemuta": sotul meu si soacra facusera o intelegere, in urma cu aproximativ 2 luni si jumatate, sa-si vanda el garsoniera sa poata rezolva ceva probleme in partea cealalta de proprietati (o treaba ceva mai incalcita), urmand ca dupa rezolvare sa sa-si recupereze banii si plus ce i se mai cuvenea. Acum fiind situatia data, eu nu as dori sa mai continui aceasta actiune, impotriva insistentelor soacrei, deoarece nu pot fi sigura de recuperarea sumei, nu pot si nu vreau sa incalc drepturile fetitei mele.
Notarul la care vom face succesiunea a spus, ceea ce mie mi-a placut mult, ca trebuie instituita curatela pentru minora. Un avocat a spus ca atat timp cat mama (eu) e sanatoasa si capabila, nu se instituie curatela. Imi puteti spune, va rog, care ar fi baza legala ce poate fi invocata in cererea de solicitare a curatelei?
Oriunde citesc, mai ales in Codul Civil, observ ca orice actiune trebuie intreprinsa (chiar si dovedita) doar in interesul minorului.
Inca o problema: in situatia data, se poate renunta la o parte din masa succesorala? E vorba de cota parte din loturile de pamant, deoarece din cate stiu eu, acelea nu sunt libere de sarcini, faceau obiectul unor procese in instanta si nu cred ca as face face la asa ceva....

Va multumesc si imi cer scuze pentru eventuale greseli ..
Discuție act aditional
Buna ziua,

In cazul unui contract de furnizare, incheiat in urma unei proceduri prin cerere de oferte, se poate suplimenta cantitatea de produse prin act aditional? Daca da, care ar fi baza legala?
Eu am tot citit si nu am gasit astfel de referiri doar in ceea ce priveste contractele de lucrari si servicii.
In cazul nostru este vorba de materiale care vor fi puse in lucrari efectuate de noi si nu de putine ori am intalnit in teren situatii tehnice ce nu corespundeau in totalitate cu ceea ce prevazusem.
Oare putem sa prevedem o eventuala suplimentare in caietul de sarcini si in modelul de contract, chiar cu solicitarea unei perioade de valabilitate a ofertelor mai mare?
Va rog frumos daca ma puteti lumina si pe mine, astept raspunsuri de la dumneavoastra.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Note justificative
Va multumesc. Voi incerca
Răspuns la discuția Note justificative
Multumesc pentru specificatie.
Totusi, cu riscul de a insista poate nejustificat, ma puteti ajuta cu model de nota justificativa, in special pentru stabilirea criteriilor minime de calificare, care dupa cum spuneti este importanta ptr validarea doumentatiei. Ma interseaza in special formularea folosita, datele stricte ajustandu-le functie de necesitatile noastre.
Va multumesc inca o data!
Buna ziua,

Acum, de cand, de cand se trimit spre validare de catre ANRMAP si documentatiile de atribuire, inteleg ca sunt foarte multe respingeri, din varii motive. Printre motive ar fi fost chiar si notele justificative cam sumare. Urmeaza sa incep proceduri de atribuire prin cerere de oferte pentru achizitia de produse.
As dori daca ma poate ajuta cineva cu modele de note justificative (valoare estimativa, alegere procedura....) mai "elaborate" care au trecut de verificare, la adresa investitii.termo@netlog.ro

va multumesc
Răspuns la discuția reluare cerere de oferte
Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu niste lamuriri, cat mai urgent posibil.

1. Daca dupa o anulare de procedura de cerere de oferte, datorita faptului ca s-a prezentat un singur ofertant, s-a suplimentat cantitatea de produse majorandu-se astfel si valoarea estimativa, mai poate fi vorba de reluarea aceleiasi proceduri?

2. In cazul in care la o procedura de cerere de oferte s-au depus 2 oferte, dar una este declarata neconforma conf. art. 36, alin. 2, lit b) din HG 925/2006, poate fi declarata castigatoare a doua oferta.

Va multumesc si va doresc o zi buna
Răspuns la discuția document constatator
Multumesc!