avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate lizsit

Activitate lizsit

Ne-am lovit de urmatoarea situatie: unui angajat in concediu medical TOATA luna ianuarie trebuie sa i se plateasca niste ore suplimentare efectuate in luna decembrie. Deoarece sunt 168 de ore suspendate, la validare da eroare pe suma de 275 aferenta orelor suplimentare si pe cele din contributiile aferente tot orelor suplimentare.
Cum pot rezolva aceasta situatie?


Răspuns la discuția D112 - cumul pensie cu salariu
Chiar daca l-ati trecut pensionar, trebuie trecut neasigurat la somaj.(dupa introducerea CNP, nume,data_ang si Casa de Sanatate, e butonul pt asigurari somaj si il treceti neasigurat)
Aveti dreptate. Acolo unde pot posta o imagine cu un rau, un lac, mare, dar unde trebuie sa pun globul pamantesc ce fac?! (Este o rubrica informativa de "Stiati ca apa...". Doar cu titlu informativ, educational.)
S-au sesizat!!! Aceasta este problema...Am primit notificare ca am folosit ilegal imaginea( in notificare imaginea lor era semnata, cea descarcata de mine de pe internet nu avea nici o semnatura si nici semnul de copyright). Cum am primit notificarea, am indepartat imediat imaginea de pe site si am raspuns(cu scuzele de rigoare) ca imaginea descarcata de mine nu avea sigla lor(asa cum pretindeau) si nu am avut de unde sa stiu ca imaginea le apartine. Nu s-au multumit cu atare raspuns si acum cer sa cumpar retro licenta pentru imaginea respectiva...Cum pot evita acest lucru???:(
Daca am eliminat imaginile in cauza de pe site, mai este vreo problema pt. perioada cat au stat pe site?

Sunt administratorul unui site necomercial, in care am o zona de "Stiati ca apa:.." si in care, o data cu informatii generale despre apa, am postat si imagini culese de pe internet la care aparea urmatorul mesaj:

"Este posibil ca această imagine să fie protejată de legile referitoare la drepturile de autor."

Daca nu folosesc imaginile in scop comercial ci numai informativ si educational si daca la aceste imagini nu aparea semnul de copyright ci numai mesajul de mai sus, sunt amenintata in vreun fel de legea copyright-ului?
Sunt administratorul unui site necomercial, in care am o zona de "Stiati ca apa:.." si in care, o data cu informatii generale despre apa, am postat si imagini culese de pe internet la care aparea urmatorul mesaj:

"Este posibil ca această imagine să fie protejată de legile referitoare la drepturile de autor."

Daca nu folosesc imaginile in scop comercial ci numai informativ si educational si daca la aceste imagini nu aparea semnul de copyright ci numai mesajul de mai sus, sunt amenintata in vreun fel de legea copyright-ului?
Ce informatii sunt obligatorii pe un site oficial? Ce lege stipuleaza obligativitatea?Am auzit ca se pot da amenzi pentru lipsa unor informatii despre companie (CUI, Nr.inmatriculare,adresa,tel,fax).