avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Activitate martady

Activitate martady

Buna ziua
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea:
entitate srl , platitoare de impozit pe profit, la 31.12.2016 inregistreaza profit net 7777 lei, pe care nu-l repartizeaza si ramane in soldul ct. 1171.
Incepand cu 2017 devine microintreprindere si la 31.12.2017 inregistreaza pierdere ct.121 de 10000 lei. Dorim sa acoperim partial pierderea din soldul contului 1171. Sunt corecte inregistrarile: 1171=121 si cand? la 31.12.2017?
Va multumesc.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la o situatie:
SRL distribuitor de materiale de constructii, mai précis system acoperis tigla metalica. Un client nu doreste sa-i trec pe factura materiale si manopera , vrea "lucrari reparatii acoperis]" cu tot ce include lucrarea (materiale, manopera, utilaje folosite,etc.)
Intrebarea este in ce cont inregistrez materialele pe care le voi da in folosinta cu bon de consum?
Va multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
O asociație non-profit (obiect de activitate: ajutorarea bolnavilor de cancer), a cumpărat in luna Octombrie 2015 un autoturism Volvo second-hand cu 5000 €, in ultimele 2-3 luni au început probleme cu costuri destul de serioase, fapt pentru care sa hotărât vânzarea lui. ( autoturismul fiind înmatriculat pe asociație iar cumpărarea a fost din RO de la o persoana fizica).
Întrebare:
Se poate vinde? Din punct de vedere fiscal care ar fi procedura? Se aplica TVA? Daca da trebuie sa ne înregistram la fisc? Pana acum asociația nu a desfășurat activitate economică.
Cu speranța ca voi primi un raspuns, va multumesc mult.
Discuție Facturi UE
Buna ziua
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarile:
Un angajat este delegat sa se deplaseaza in Germania pentru a achizitiona un autoturism pentru firma.
cum inregistrez facturile din p.d.v. fiscal?
1.factura transport avion Wizz Air Hungary (inregistrat cu TVA, suma din factura fara tva mentionat pe fact:scutit tva in baza art.105 Legea ungara)
2.fact.inchiriere auto pe perioada cat a stat in Germania firma inregistrata cu TVA, suma facturata cu tva 19%
3.fact. cazare hotel, suma facturata cu tva 19%
4.fact achizitionat anvelope: inregistrat cu tva , facturat fara tva.
aceste facturi se trec in D.390 ?

Va multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la întrebarea:
Daca am repartizat in luna Ianuarie 2016 dividende din soldul contului 1171, cand va trebui sa depun D.100 (pentru dividendele repartizate) ? Pana la 25 februarie2016 ?
Precizez ca impozitul pe profit i-l declar la trimestru.

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pensionare
Multumesc frumos.
Discuție Pensionare
Buna ziua,
Rog un raspuns daca se poate:
In 2011 m-am pensionat anticipat fără penalizare (am avut vechime si gr.I).fara drept de munca.
Luna trecută (Februarie 2015) am fost la casa de pensii pentru a întreba cand pot ieși la pensie pentru limita de vârsta si mi-au spus ca trebuia sa ies din Mai 2013, ca îmi vor recalcula retroactiv. Am nr de înregistrare a cererii.
Întrebarea este: pana îmi sosește decizia ma pot angaja cu contract CMI ?
Va multumesc
Răspuns la discuția Resurse umane
Multumesc frumos.
Discuție Resurse umane
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la întrebarea:
la un magazin SRL , poate fi angajat un economist ( pensionar) cu CIM pentru funcția de vânzător timp de lucru 8 ore / zi si Conventie civilă pentru funcția de contabil 1ora /zi ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Rezerve legale la ong
Multumesc mult pentru raspuns.

In 2013 asociatia nu a desfasurat activitate economica .