avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,
Rog un raspuns daca se poate:
In 2011 m-am pensionat anticipat fără penalizare (am avut vechime si gr.I).fara drept de munca.
Luna trecută (Februarie 2015) am fost la casa de pensii pentru a întreba cand pot ieși la pensie pentru limita de vârsta si mi-au spus ca trebuia sa ies din Mai 2013, ca îmi vor recalcula retroactiv. Am nr de înregistrare a cererii.
Întrebarea este: pana îmi sosește decizia ma pot angaja cu contract CMI ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: martady , utilizator 12:02, 6 Aprilie 2015
1. Pana nu se emite decizia de pensie pentru limita de varsta nu puteti cumula pensia cu un venit provenit din salariu.

2. Mergeti in audienta la seful Casei de Pensii si spuneti ca ati gasit un loc de munca si rugati sa urgenteze emiterea deciziei.
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizia de pensionare se anuleaza? gabriellafk gabriellafk Buna, In urma cu cateva luni tatal meu si-a depus dosarul de pensionare pentru limita de varsta, el lucrand multi ani cu grupe si dupa doua luni a primit ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare ittisottis ittisottis BUNA ZIUA, Am implinit 57 de ani in 06. februarie 2012. Lucrez in invatamant, am o vechime de 37 de ani . Ma pot pensiona anticipat ,cand am 38 de ani de ... (vezi toată discuția)
Lnstitutia ma poate obliga sa ies la pensie? goby goby Nascuta in data de 18.09.1957. Sex feminin Studii superioare la zi de 5 ani (1978-1983) M-am angajat pe 13.09.1983 In intervalul :13.09.1983-01.05.1998 , ... (vezi toată discuția)