Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,
Rog un raspuns daca se poate:
In 2011 m-am pensionat anticipat fără penalizare (am avut vechime si gr.I).fara drept de munca.
Luna trecută (Februarie 2015) am fost la casa de pensii pentru a întreba cand pot ieși la pensie pentru limita de vârsta si mi-au spus ca trebuia sa ies din Mai 2013, ca îmi vor recalcula retroactiv. Am nr de înregistrare a cererii.
Întrebarea este: pana îmi sosește decizia ma pot angaja cu contract CMI ?
Va multumesc
1. Pana nu se emite decizia de pensie pentru limita de varsta nu puteti cumula pensia cu un venit provenit din salariu.

2. Mergeti in audienta la seful Casei de Pensii si spuneti ca ati gasit un loc de munca si rugati sa urgenteze emiterea deciziei.
Multumesc frumos.