avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Activitate miller

Activitate miller

Si mai e ceva, in cazul in care infiintezi totusi firma, obiectul de actvitate ar trebui sa fie ceva legat de recrutare/resurse umane, nu constructii.
Nu cred ca e nevoie de infiintarea unei firme, spui ca este urgent si asta ar insemna sa tergiversezi lucrurile! De ce nu dai un anunt in Romania Libera? Sunt sigur ca vei avea o sumedenie de solicitari!
Este o procura generala cu titlu gratuit (poate fi si cu titlu oneros, adica remunerata). Se autentifica la notar sau, dupa cum a spus themis, poti apela direct la un notar.


PROCURA


Subsemnata, ………………………….., (adresa, date CI) in calitate de asociat majoritar al SC........................................, persoana juridica romana, cu sediul in ..........................., inregistrata la Registrul Comertului cu nr. J../.../........., cod unic de inregistrare.............(atribut fiscal),

Prin prezenta, imputernicesc pe......................................, (adresa, date CI),

Sa ma reprezinte in vederea indeplinirii tuturor formalitatilor necesare bunului mers al societatii, dupa cum urmeaza, dar fara a se limita la:

- sa semneze in numele si pe seama mea toate documentele necesare, inclusiv registrele asociatilor/actionarilor
- sa redacteze, semneze, indeplineasca, sa transmita, depuna, si/sau primeasca orice document, ordin, informatii confidentiale, notificari, confirmari de primire, informatii scrise;
- sa indeplineasca toate formalitatile legale la Registrul Comertului sau orice alte autoritati competente;
- sa ma reprezinte in fata tertilor si autoritatilor si sa duca la indeplinire toate actiunile necesare;
Etc

Prezenta procura este un mandat gratuit si netransmisibil (optional), mandatul urmand a se stinge conform art. 1552 Cod Civil.

Data

Semantura


Themis are dreptate, eu m-am pripit, chiar de doua ori. Scuze si bine ca a observat!
Si depinde ce vrei: modelul pe care l-am trimis eu este o imputernicire cu puteri depline. Daca se doreste altceva, se limiteaza puterile prin specificarea clara a atributiilor.
Dar eu cred ca daca acest administrator Y va pleca in strainatate pe o asemenea perioada, ar fi bine sa se acorde puteri depline.
Si de asemenea cred caeste necesar si acordul celuilalt asociat, care, fiind majoritar, se poate opune si numi un alt administrator.
DECLARATIE



Subsemnata ................................, cetăţean român, fiica lui ............ şi .................., născuta la data de ........................., în localitatea ...................., domiciliata în ....................... posesoare a C.I., seria ................ număr .................., eliberată la data de ...................., de Sectia ............, cod numeric personal: ............................, cunoscand prevederile codului penal referitoare la falsul in declaratii,


Prin prezenta declar ca indeplinesc toate conditiile cerute de lege pentru detinerea si exercitarea calitatii de imputernicit al D-lui .............................................., in vederea reprezentarii sale, cu puteri depline, in fata Adunarii Generale a Actionarilor SC ................................................., pentru luarea deciziilor care se impun, in calitate de Administrator, pentru semnarea documentelor necesare si pentru indeplinirea tuturor formalitatilor necesare ducerii la indeplinire a deciziilor adoptate.


Redactata si semnata in 3 (trei) exemplare din care 2 (doua) s-au eliberat partii azi, data atestarii.




Declarant,
...............................................


Si mai trebuie ca declarantul (persoana imputernicita) sa obtina un cazier fiscal.
DECLARATIE



Subsemnata ................................, cetăţean român, fiica lui ............ şi .................., născuta la data de ........................., în localitatea ...................., domiciliata în ....................... posesoare a C.I., seria ................ număr .................., eliberată la data de ...................., de Sectia ............, cod numeric personal: ............................, cunoscand prevederile codului penal referitoare la falsul in declaratii,


Prin prezenta declar ca indeplinesc toate conditiile cerute de lege pentru detinerea si exercitarea calitatii de imputernicit al D-lui .............................................., in vederea reprezentarii sale, cu puteri depline, in fata Adunarii Generale a Actionarilor SC ................................................., pentru luarea deciziilor care se impun, in calitate de Administrator, pentru semnarea documentelor necesare si pentru indeplinirea tuturor formalitatilor necesare ducerii la indeplinire a deciziilor adoptate.


Redactata si semnata in 3 (trei) exemplare din care 2 (doua) s-au eliberat partii azi, data atestarii.




Declarant,
...............................................


Si mai trebuie ca declarantul (persoana imputernicita) sa obtina un cazier fiscal.
Răspuns la discuția URGENT HAGA ASOCIAT UNIC
Sau hotarare a asociatului unic. Incepi cu "subsemnatul...., daca este persoana fizica sau cu "subscrisa..................", datele de identificare (adresa si CI pt pers fizica, sediu, J, CUI pt pers juridica) adopta prezenta hotarare: incepand cu data de ......., (si spui ce se intampla), numesti persoana care este imputernicita sa inregistraze mentiune la Registrul Comertului, asta daca se modifica prin aceasta hotarare si actul constitutiv, semnatura si.....asta e!
Am 27 de ani si sunt obosit, ceea ce nu mi se pare deloc normal! Voi mai aveti timp liber? Si chiar daca mai aveti, va mai puteti bucura de el?
Răspuns la discuția majoritatea in Legea 31/90
Majoritatea simpla este majoritatea celor prezenti. Cea absoluta este 1/2 + 1. Eu asa stiu, sper sa fie ok raspunsul, oricum am sa mai urmaresc topicul, daca gresesc, sper sa aflu din celelalte raspunsuri cum este pana la urma.

Notiunea de “majoritar” are sensul de “majoritate absoluta”, adica (1) fie de peste 50% din capitalul social sau din numarul de actiuni, (2) fie de 50% din numarul total de actiuni + o actiune.
In conditiile in care o societate comerciala are mai multi actionari, dar nici unul nu detine peste 50% din capitalul social, actionarul care detine cea mai mare pondere in capitalul social are statutul juridic de actionar “semnificativ”, de actionar care detine majoritatea “relativa”, si nu absoluta.
Actele normative care contin prevederi ce reglementeaza activitatea societatilor comerciale cu capital “majoritar de stat” se refera la societatile comerciale la care statul detine majoritatea “absoluta” a capitalului social, adica peste 50% din capitalul social, nu si la cele la care statul detine o majoritate “relativa”.
Majoritatea “relativa” exprima faptul ca un actionar detine cea mai mare pondere in capitalul social, dar fara ca aceasta sa fie de peste 50% din total.