avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate chrissttina1982

Activitate chrissttina1982

buna ziua. Declaratia unica 112 se depune lunar pentru asociatiile de proprietari sau trimestrial?
multumesc!
Răspuns la discuția ref. ordin 343-2010
Buna seara! Un exemplu: un bloc cu spatii comerciale la parter si un locatar din 8 pe tot blocul nu au centrala termica si platesc agentul termic furnizat de CET individual si asociatia plateste factura EON Gaz la blocul respectiv , cum se aplica ordinul in acest caz? adica eu cu centrala termica trebuie sa contribui?
Pe casa scarilor nu exista calorifere. Multumesc.
Buna ziua.Cu siguranta nu este al doilea caz. Astazi cercetez. Multumesc mult!
Stiu cert ca exista conventii individuale pe puncte termice, iar factura se emite pe numele debitorului, si nu pe asociatie. Cu siguranta am sa verific si la CET si la vechiul administrator, oriunde, daca fostul proprietar este de negasit la fel si noii proprietari. Multumesc!
n evidenta primita de la vechiul administrator nu apar aceste contracte individuale, dar exista, deci Asociatia este responsabila am inteles. Deci singura cale este instanta judecatoasca,nu?
Eu tocmai de asta am pus aceasta intrebare, ca sa ma sfatuiti Dvoastra cei care sunteti in masura sa o faceti. Mentionez ca am mai putin de 1 an de cand sunt administrator la acel bloc si stiu ca nu este o scuza dar tocmai de asta intreb si eu oameni competeti ca Dvoastra. Proprietarul persoana fizica a cerut o adeverinta prin care nu are datorii la asociatie nu scria nimic de CET, l-am intrebat si i-am mentionat ca trebuie sa plateasca si daca stiam ca fiecare proprietar care are contract individual cu CET-ul m-am uitat bine pe adeverinta stiind ca totusi nu e vorba de morala, stiind ca omul ar putea sa fie nesimtit asa cum sa dovedit ulterior. Faptul este deja consumat acum incerc sa caut o solutie prin care sa recupez banii pentru CET, deoarece Administratorul, adica sunbsemnata nu are de gand sa plateasca pentru el. Cred o solutie ar fi instanta de judecata!
Buna ziua.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema: Sunt administratorul unei asociatii de locatari si am un datornic la CET, mentionez ca acesta are contract individual cu CET, dar eu ca adminsitrator primesc situatiile de la CET. Acesta si-a vandut apartamentul si a platit toate datoriile la zi (intretinerea restanta), mai putin cea cu CET-ul pe care trebuie sa o plateasca la sediul institutiei, nu la Asociatia de locatari. La notariat ia trebuit o adeverinta ca nu are daotii la asociatie, ia-m eliberat-o si nu scria nimic de CET, acum stiu ca nu trebuia sa o eliberez, am incercat sa-l fac sa plateasca dupa mai multe rugaminti si telefoane, dar nu cred ca pot ajunge la o rezolvare cu nesimtirea umana. Ce pot face in aceasta situatie? :(( Multumesc!
Răspuns la discuția izolatie terasa
Eu sunt in acceasi situatie. din pacate nu ma pot lauda ca sunt si administrator la 2 scari, in Adunarea generala s-a horatat strangerea unui fond de reparatii de cate 100 lei pe timp de 5 luni, la scara mea nu a contribuit nici un proprietar, si nici nu au de gand sa participe. Eu am de gand sa-mi repar pe propria chelutuiala terasa, sa inregistrez facturile cu reparatiile facute, sa-mi dau demisia si sa dau asociatia in judecata. Crede-ti ca voi avea castig de cauza in aceasta situatie?
multumesc.
multumesc pentru rapuns, dar sincer nu sunt pe total lamurita:sorry:
In iasi, de unde s-a ajuns la 7,00 lei/mc? Pe factura Salubris pentru iulie 2010, apare "incepand cu 01.08.2010 conform HCL 294/08.07.2010 tariful este de 5,30 lei/pers/luna (TVA inclus)", astea schimba datele problemei,nu??
#-o multumesc
eu am o intrebare: daca o persoana consuma intr-o luna 1 mc apa rece (cititi pe apometre) si 5 mc apa calda baie si bucatarie (tot prin citire) , calculul pentru apa se face pentru 6 mc consumati indiferent daca este calda sau rece, sau costul apei calde este difera de cel al apei reci?
multumesc!:stunned:
Ps: in facutura nu este trecut decat mc apa rece si canal?