avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate cristinalerch

Activitate cristinalerch

buna ziua
unchiul meu a platit la o firma care se ocupa cu matriculari de masini 1800 de euro ca sa ii matriculeze masina de italia.
asta sa intamplat acum 5-6 luni si inca nu i-au rezolvat nimic.
i-au dat acum o luna numere rosii spunandu-i ca se va rezolva dar inca nu au rezolvat nimic si numerele rosii au expirat.
ce am putea face sa recuperam bani sau macar sa verificam daca firma a incercat sa matriculeze masina?
multumesc
buna ziua

suntem 7 frati.tata a murit acum 35 de ani si mama anul trecut dar nu a facut succesiunea la casa.
eu mi-am construit o casa pe terenul de langa casa parinteasca.
cum as putea eu sa fac acte pe casa care am construito ca sa fie doar a mea ?
casa parinteasca ar trebui sa se imparta in 7 la toti fratii.
multumesc
Discuție dividendos
buna ziua
sunt actionara intra-o firma si detin 28% din actiuni
in momentul cand se vor repartiza dividendurile daca eu din banii care imi revin o sa ii reinvestesc, de exemplu: cumpar o casa, ca persoana fizica ,mai trebuie sa platesc cei 16 % impozit pe dividende?
multumesc
buna ziua

doresc sa fac cu tatal meu un contract de intretinere.
el sa puna casa pe noi (eu si sotul) cu drept de uzufruct si noi sa-l intretinem pana la moarte.
ma gandeam ca am ceva garantie ca el dupa vreo 10 ani nu va anula contractul si eu sa raman cu investita facuta?
eu vreau sa renovez casa si voi face imbunatatiri si voi investi in casa de aceea as dori sa stiu sigur ca nu arunc banii.
ma gandesc la faptul ca el se poate casatori si apoi sa revoce contractul si eu ramna in aer.
ce ma sfatuiti sa fac?
multumesc
Răspuns la discuția vanzare teren
va multumesc foarte frumos pentru explicatie.
e foarte detaliata si foarte bine explicata.=D>
buna ziua
dupa moartea mamei eu si fratele meu avem 3/16 drept de mostenire fiecare.
daca eu il despagubesc adica ii dau partea ce i se cuvine fratelui meu si tatal meu se da intretinere mie mai trebuie sa il desplatesc pe fratele meu si partea lui din partea tatalui?
multumesc
Răspuns la discuția vanzare teren
suntem trei asociati,doi dintre ei sunt straini un spaniol si un elvetian.
in momentul cand l-am cumparat acum 4 ani nu puteau cumpara terenuri persoanele fizice de alta nationalitate pe teritoriul romaniei.
daca eu ca si persoana fizica cumpar un teren de la o firma care nu e platitoare de tva ce taxe trebuie sa platesc catre stat?
tva se plateste?
firma respectiva va plati impozit pe beneficiu?
Răspuns la discuția mostenire casa
va rog ma ajutati sa inteleg perfect cat e a 3/16 parte a mea?
de exemplu sa zicem caci casa valoreaza 15000 de euro cat e 3/16?
si cate exact e partea tatalui.
va multumesc
Răspuns la discuția autorizatie de traducator
si cum se obtine certificatul de traducator emis de Ministerul Culturii?trebuie sa dau un examen in spaniola?
unde trebuie sa ma inscriu ?