Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenitor

buna ziua
dupa moartea mamei eu si fratele meu avem 3/16 drept de mostenire fiecare.
daca eu il despagubesc adica ii dau partea ce i se cuvine fratelui meu si tatal meu se da intretinere mie mai trebuie sa il desplatesc pe fratele meu si partea lui din partea tatalui?
multumesc
vreti sa spuneti ca incheiati cu tatal dvs un contract de intretinere, adica el instraineaza cota sa parte din imobil iar dvs ii prestati intretinere pana la decesul acesuia? in acest caz fratele nu o sa mai aiba nicio cota parte din cota tatalui dvs
deschideti succesiunea si faceti tranzactie si acolo stabiliti ce si cum,contactati un avocat sa va ajute
Cristina Voicu, Avocat
Nu, cat timp e in viata, tatal dvs. face ce doreste cu bunurile sale.
Nu aveti de ce sa il despagubiti pe frate pt partea tatalui, ca e inca viu.