avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate Lixandra Ionut mihai

Activitate Lixandra Ionut mihai

Răspuns la discuția cum va imparti notarul?
Testamentul lăsat de mama va păstrează rezerva succesorală
Din păcate pentru dumneavoastră,nu va încadrați din cauza pământului care îl moșteniți și al autovehiculului
Buna seara,va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.Am un unchi in varsta,este singur,copii lui sunt plecati din tara si nu are cine al ajuta si mia propus mie sa imi faca un contrac de vanzare cumparare cu clauze de intretinere.

Avand in vedere ca unchiul meu are copii va rog spunetimi si mie cum ar trebui sa procedez ca sa nu fiu plimbat prin judecata dupa moartea unchiului.

Ce clauze trebuie sa fie puse sau evitate pentru ca acest contrac sa nu poata fi ,,daramat"

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Mențiune în procesul verbal
dace ati semnat fara sa cititi!!!
vreau sa imi cumpar un autoturism,intrebarea mea este urmatoare: Cat timp pot circula cu masina pe numele vechiului propitar fara sa fiu nevoit sa o inscriu pe numele meu? Rog un raspuns urgent si cat se poate de explicit. Multumesc anticipat!

Răspuns la discuția acte propietate disparute
La primaria respectiva nu am gasit nimic,miau spus ca nu au nici un act:(,iar la arhivele nationale inca nu am incercat,dar pe cale judecatoreasca pot face ceva?
Bunici mei au decedat acum 3 ani de zile si asi vrea sa demar#-oez succesiunea dar ma lovesc de o mare problema nu gasesc nici un act de la casa si nici de la pamant ce pot sa fac? Va rog un raspuns urgent#-o
Va rog din suflet ma confrunt si eu cu o problema,dupa ce au murit parinti mei am sesizat ca nu mai gasesc absolut nici un act de la casa si nici de la pamant,ce pot sa fac unde trebuie sa ma adresez. Va rog mult ajutatima cu un raspuns
Răspuns la discuția asigurari
da se poate
Răspuns la discuția delegare drept de semnatura
are aceiaisi valoare ca un document semnat de persoana care a facut inputernicirea...inputernicirea se face in mod legal in fata unui notar public...care in ofera dreptul legal inputernicitului sa semneze in locul mandatarului