Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Taxa auto - cat timp se poate circula cu masina ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Taxa auto - cat timp se poate circula cu masina neinmatriculata pe numele noului proprietar

vreau sa imi cumpar un autoturism,intrebarea mea este urmatoare: Cat timp pot circula cu masina pe numele vechiului propitar fara sa fiu nevoit sa o inscriu pe numele meu? Rog un raspuns urgent si cat se poate de explicit. Multumesc anticipat!

Noul proprietar este obligat sa inmatriculeze masina pe numele lui in termen de 30 de zile de la data incheierii facturii de vanzare – cumparare. In caz contrar, politistul rutier ii poate aplica o amenda cuprinsa intre 480 si 640 de lei si ii poate retine soferului certificatul de inmatriculare. Masina va putea fi recuperata doar de catre persoana inscrisa in certificatul de inmatriculare.