avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate rogosz_radu

Activitate rogosz_radu

multumesc pentru explicatii dar nu am terminat:D ....in mod normal instanta TREBUIE sa sesizeze ca sa prescris termenul dar nu o face ....din comoditate sau nu inteleg eu mersul treburilor in instante?? pentru ca am fost executat anul trecut fara citatie fara o instiintare prealabila din partea bancii unde am conturile curente ....conform CPV ...
Multumesc stimata doamna pentru promtitudine dar sunt inca confuz si va rog sa ma scoateti din aceasta confuzie , am citit aici (avocat .net)urmatoarele:


''Avocatul Claudiu Lascoschi a explicat pentru AvocatNet.ro ca termenul de prescriptie al datoriilor, altele decat cele catre stat, incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita, conform art. 405 alin. 2 din Codul de Procedura Civila.

Astfel, in cazul creditelor bancare, termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita incepe sa curga de la data scadentei obligatiei de plata, adica de la data la care trebuia achitata rata de catre debitorul obligatie

“Spre exemplu, in ipoteza in care termenul de prescriptie a executarii silite incepe sa curga de la data de 20 iunie 2007, termenul se va implini la data de 20 iunie 2010”, a ilustrat avocatul.

Acesta a aratat ca in conditiile in care exista un credit bancar cu mai multe rate succesive, termenul de prescriptie incepe sa curga de la data ultimei rate de achitat, conform contractului incheiat cu banca.''

In consecinta termenul curge de la data la care se naste dreptul de a cere executarea adica de la data ultimei rate scadente care nu a fost achitate ...corect? In caz contrar ar fi o utopie
pentru ca daca esalonarea initiala se intinde pe 5 ani si la aparitia unei creante firma de creditatre face o reesalonare (si o face sigur) pentru urmatorii 15 ani debitorul va fi pana la moarte dator ,urmarit de o executare silita ,etc.
va multumesc anticipat



buna ziua domnule,
am fost intr-o situatie similara anul trecut in decembrie, o firma de recuperare a cerut executare silita( la fel suma era neimportanta ) un executor a infiintat poprirea banca cu care am relatii de 21 de ani nici macar nu a catadicsit sa trimita un e-mail ceva pentru ca era vorba de diurna externa si aceasta diurna nu poate fi poprita conform CPV si se vede clar in depunere ce reprezinta acele sume de bani in acelasi timp CPV spune ca banca nu are obligatia sa instiinteze clientul deci cum spunea ''gi-jane2'' a procedat corect ....inteleg si in cazul meu
cum dracu sa procedeze corect aia era diurna si se vedea asta , eu eram in Vietnam cu conturile de euro blocate timp de doua saptamani, situatia hilara si tragica era ca timp de doua saptamani nimeni nu stia ce trebuie sa faca
de fapt eu nici nu stiam ca am fost execuatat silit ca nu am fost citat, nu puteam face tranzactii bancare nimeni nu suna nimeni nu spunea nimic si dupa doua saptamani de cearta terbila cu banca am aflat ca EU trebuia sa sun banca sa incuviintez plata catre creditor (fara sa am habar cine si de ce ma poprit)
.....TERIBIL ....
ai o solutie stimate domn ...sa stai cu ochii pe portal.just.ro sa vezi cine te pandeste la colt...poate nici asta nu ajuta ca se posteaza tardiv iar cand banca cu care ai relatii e in contract direct cu firma de recuperare (cazul meu)esti ARS:(
am avut un card de credit de la una din multele societati de creditare care activau in Romania acum cativa ani buni am folosit acest card pentru a cumpara trei produse apoi am platit vreo 4 ani rate dobanzi etc. dupa calculele mele datoria ar fi fost deja stinsa , am avut chiar un desfasurator de rate la inceput si puteam chiar sta de vorba cu un consultant care se afla intr-o banca din Romania
La un moment dat consultantul a disparut si eu primeam instiintari de plata mai aveam un numar de telefon de pe card unde nu primeam nici o explicatie
am cerut un nou desfasurator cu esalonarea datoriei reclamate de creditor dar am primit un refuz .
Pur si simplu parea ca sunt condamnat pe viata la plata unei datorii care nu se mai termina si nici explicatii nu primeam ....deja parea o TEAPA ....si chiar a fost TEAPA pe care eu si alte mii de romani am luat-o in acele vremuri
Desigur am intrerupt plata nu inainte sa-i sun pe acel numar de pe card cerand un nou desfasurator ....nu am primit nimic nici in ziua de azi.
au trecut 5 ani de atunci ...nenorocitii au vandut creanta la o firma de recuperare .
Dupa cum stiti in Romania poti fi executat silit datorita unor legi stupide pentru ca nu au obligatie de citare iar cu un executor judecatoresc care prinde un contract tip ciolan de la asemenea firme de recuperare nu se sfieste de la nimic .
Vreau sa stiu daca termenul de prescriptie se aplica de la data neachitarii ultimei plati in conformitate cu ''contractul '' sau incepe sa curga de la data ultimei rate care ar fi trebuit platite conform esalonarii( pentru ca nu am cunostinta cum au fost esalonate ).
va multumesc
poate din graba nu am explicat in detaliu ,codul de procedura civila spune ca banca nu are obligatia sa verifice provenienta sau scopul banilor si la dispunerea popririi blocheaza toate conturile dar aici la acesta banca eu nu pot face tranzactii intre conturi lei si valuta oricare ar fi valuta ca aici legea explica scopul reglementarii ca exista posibilitaea de transfer intre conturi desi odata poprite nu vad cum sau incarcarea viitoare a unui cont nepoprit ,In cazul meu.suma ceruta de creditor era acoperita doar de diurna nu si de salariu acolo nu erau suficienti bani sa acopere intreaga suma de aici dovada de cumetrie ...pentru ca este ...nu pot da nume dar am investigat adanc relatia bancii cu firma de recuperare ei cand au cerut suma ea sa luat de unde sa gasit si acum intreb daca codul spune ca diurna nu poate fi poprita si ma rog si alte tipuri de venituri...cine e obligata sa verifice instituirea popririi corecte ... eu?
precizez ca creanta a fost cumparata de firma de recuperare de la o alta institutie financiara fara a fi vorba de banca cu pricina dar banca fiind in relatii foarte bune cu recuperatorii normal ia ajutat se vede clar.
am fost executat de catre un executor judecatoresc in urma unei sentinte date de judecatoria Sibiu judecata de care habar nu aveam am aflat ieri de pe sit-ul judecatoriei Sibiu cine erau partile , o firma de recuperare creante executorul si subsemnatul fara instiintare fara sa stiu cine a vandut creanta si de ce sau cat ...
banca cu care am o relatie de credit virare salarii diurne etc a blocat conturile de RON EURO si USD nu mai am acces la nimic ...eu sunt in Vietnam :( era legal sa blocheze contul in euro unde se vireaza diurna si despre care ei stiu foarte bine ce reprezinta ca e scris acolo la tranzactii" avans delegatie externa ". In plus banca spune ca sa dispus poprire pe 2880 lei atat cere creditorul dar ei au blocat toata suma si slariul si diurna .
ce e de facut ? ca am ganduri negre....poate cineva sa ma ajute?
Discuție diurna externa
poate o firma romano-olandeza sa declare o diurna mare de 35 euro pentru deducere din impozitul pe profit?